Suudilerden Credit Suisse’e ek yatırım açıklaması

Credit Suisse Group AG’nin Suudi destekçisi, zor durumdaki İsviçreli bankaya yaptığı yatırım konusunda iyimserliğini korusa da, şimdilik bankaya daha fazla para pompalamaya sıcak bakmıyor.

Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, bankanın Credit Suisse’in yeni yönetimini ve toparlanma planını uygulama konusundaki kararlılığını sevdiğini ancak şu an için yeni bir ek öz kaynak eklenmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Al Khudairy konuyla ilgili, “Geri dönüş planını yerine getirirlerse, bankanın diğer etkenlerden bağımsız olarak çok ilginç bazı kazanımlar sağlayacağı konusunda iyimseriz. Yüzde 9,9 ile bulunduğumuz yeri seviyoruz. Bu aşamada Credit Suisse ile ilişkimiz açısından taktiksel hissedarlıktan farklı bir kategoriye geçmekle ilgilenmiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Suudi Ulusal Bankası, milyarlarca dolarlık kapsamlı bir revizyonun parçası olarak yüzde 9,9 hissesi ile Credit Suisse’in en büyük hissedarlarından biri olmaya hazırlanıyor. Suudi Varlık Fonu’nun yüzde 37’sine sahip olduğu bankanın yapacağı 1,5 milyar dolarlık anlaşma Suudi banka için ilk büyük uluslararası satın alma anlamına geliyor.

Suudi Ulusal Bankası, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Credit Suisse tarafından gelecekte yapılacak bir sermaye artırımına yatırım yapabileceğini belirtmişti. Bir yıldan daha kısa bir süre önce 15 milyar dolarlık bir birleşme ile oluşturulan banka, yatırım kaynaklarını krallık içindeki ve küresel olarak varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı işlerini genişletmek için kullanacak.

Öte yandan bu yatırım Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ın Suudi Arabistan’ın en büyük firmalarını, krallığın ciddi bir yatırımcı olarak profilini yükseltmek ve ekonomisini çeşitlendirmek için küresel olarak genişlemeye teşvik etme planının bir uzantısı olarak değerlendiriliyor.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir