BDDK’nın yeni sıkılaştırma kararı yarın başlıyor

BDDK elinde belirli bir orandan fazla Döviz nakdi olan bağımsız denetime şirketlerin yeni TL kredi almasını zorlaştıran kararı yarın uygulanmaya başlıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Haziran’da duyurduğu, elinde belirli bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız denetime tabi şirketlerin bankalardan yeni TL kredi almasını belirlediği koşulları, Ekim’de daha da sıkılaştıracak bir karar almıştı.

BDDK’nın yarın başlayacak kararına göre, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5’ini aşması halinde söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına izin verilmeyecek. BDDK’nın Haziran ayında aldığı bir önceki kararda bu oran yüzde 10 seviyesindeydi.

BDDK kararına göre ayrıca yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığının 10 milyon TL’nin üzerinde olması halinde de bu şirketlerin nakdi ticari kredi kullanamayacak. Bu tutar bir önceki düzenlemede 15 milyon TL idi.

#yataytekli#haber#-2317682#center#

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir