Yeni yıkım yönetmeliği hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde atıkların geri dönüşümünü de içeren bir yıkım yönetmeliği hazırladığını duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yıkım yapacak müteahhitlerin sınıflandırılması, hatalı yıkım yapan müteahhitlere cezai işlem uygulanması gibi maddeler içeren yönetmelikle yıkım sonrası ortaya çıkan tüm atıkların geri dönüşümde kullanılarak ekonomiye kazandırılmasının da amaçlandığını açıkladı.

Konuyu değerlendiren Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı, son dönemde çıkan kanun ve yönetmeliklerde bir süredir çevre dostu ve sürdürülebilir kentlere yönelik stratejiler eklenerek yeşil dönüşüme giden yolda önemli adımlar atıldığını belirtti. Dr. Ilıcalı, “Altensis olarak kentsel dönüşümün kentlerin sürdürülebilirliği adına önümüze koyduğu fırsatların kaçırılmaması ve gelecek nesillere bırakacağımız yaşam kalitesinin tehlikeye atılmaması için, hızlı sonuç verecek bazı adımların stratejiye mutlaka eklenmesi gerektiğini zaman zaman dile getirdik. Son dönemde buna ilişkin birkaç adımın atıldığını sevinerek izlemekteyiz” dedi.

Yağmur suyu depolanması zorunlu hale geliyor

Geçtiğimiz haftalarda yağmur suyunun geri kazanılması için binalarda depolanması ve bahçe vs. sulamasında kullanılmasını zorunlu kılan yönetmelik uygulamaya sokulurken, yeni reform paketi içinde de çevre kirliliğinde önemli bir faktör olan ulaşım kaynaklı karbon emisyonlarını azaltmak için elektrikli araç şarj noktalarının altyapısının hazırlanması zorunlu kılınmıştı. Yine aynı reform paketinde yeşil organize sanayi bölgeleri teşvik edilerek yeşil alanların arttırılması ve enerji verimliliğine yönelik ek uygulamalara işaret edilmesi de yeşil dönüşüm stratejisini güçlendirmişti.

Sıra atık yönetim planına geldi

Şimdi sıra atıkların geri kazandırılmasına gelirken, Dr. Emre Ilıcalı “Kentsel dönüşümde yıkımda ortaya çıkacak atıkların mutlaka iyi yönetilmesi, asbest vb. zararlı atıkların anında bertaraf edilmesi, tekrar kullanım ve geri kazanım opsiyonlarının araştırılması hem çevre hem de ekonomi açısından çok önemlidir.  Bakanlığın da geçmiş dönemlerde, 2023 yılında atık yönetiminden ekonomiye 10 milyar TL katkı sağlanması yönünde açıklamaları bulunmaktadır” dedi.

Atık yönetimine ilişkin mevzuat bulunmakla beraber, çok dağınık ve pratikte uygulanmasının zor olduğuna işaret eden Dr. Ilıcalı, “Bu mevzuata ek olarak gerekli atık geri kazanım ve bertaraf altyapısı hazırlandıktan sonra kentsel dönüşüm projelerine özgü, oldukça pratik bir İnşaat Atık Yönetim Planı oluşturulmalıdır.” diye konuştu.

Şimdi sıra çatılarda

Bakanlıktan konuya ilişkin bir sonraki hamlenin çatı tipi fotovoltaik sistemlere dair olması gerektiğini belirten Dr. Emre Ilıcalı, güneş enerjisi kaynağını kentsel dönüşüme entegre etmenin en etkin yolunun, lisans gerektirmeyen, şebekeye bağlanmasına gerek olmayan, öztüketim için kullanılacak çatı tipi fotovoltaik sistemler olduğunu söyledi. Dr.Ilıcalı,  “Bu konuda son yıllarda mevzuatta önemli değişiklikler yapıldı. Ama bu imkanı daha mikro ölçekte de olsa, her binaya yayabilmek için özellikle kentsel dönüşüm sürecine entegrasyonu çok önemli. Bunların boyutlarının hesaplanmasında proje kapsamında uygun çatı miktarları kullanılarak bir hesap cetveli hazırlanabilir. Türkiye gibi cari açığının ciddi kısmı enerji ithalatından kaynaklanan ve de ciddi anlamda güneş enerjisi potansiyeline sahip bir ülkede bu uygulamalar ciddi kazanımlar sağlayacaktır” dedi.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir