‘Yeni Evim’ kampanyasında örnek ödeme planı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, orta gelirlilere yönelik konut kampanyasının detaylarını açıkladı.

Orta gelirlilere yüzde 0,69 faizle 15 yıl vadeyle ev sahibi olma imkanı ‘Yeni Evim Kampanyası’nda örnek ödeme planını anlatan Nebati şunları söyledi; “Bugün yüzde 1,2 ile 1 milyon TL’lik kredi kullanıldığında vatandaşımız 13 bin 587 TL aylık taksitle konut sahibi olabilir. Bu yeni sistemde yüzde 0,69 ile ilk 3 yılda vatandaşımız ilk yıl 4 bin 410 TL’lik taksit ödeyecek. Yani yıllık 52 bin 922 TL’lik ödeme yapacak. Hanehalkının aylık gelirini 15 bin TL olarak varsayarsak, bu miktarda geliri olan hanehalkı yüzde 30’luk ödeme payıyla konut sahibi olacak.

İkinci yıl hanehalkı 5 bin 400 TL taksit ödüyor. 3. yıl da taksitler 6 bin 480 TL oluyor. İlk 3 yılda tüm yükü biz almış oluyoruz, vatandaş buraya kira ödüyor gibi girmiş oluyor” açıklamasını yaptı.

Nebati 4. yılda 10 bin 315 TL’ye çıktığını belirterek “her geçen yıl 10 bin 315 TL sabit kalmak kaydıyla son 8 yılda 12 bin 697 TL’ye çıkarılarak tüm ödeme miktarı 1 milyon 909 bin 570 TL’ye gelmiş oluyor.” dedi.

Nebati kampanyadan 1. bölgede azami geliri 80 bin TL olan, 2. bölgede 65 bin TL olan, 3 bölgede 45 bin TL olanların faydalanacağın söyledi.

Kapsam dışı olanlar

Nebati kooperatif üyeleri, hisseli konut tapusu sahipliği, miras yoluyla tapu sahipliği, bağış yoluyla tapu sahipliği olanların kapsam dışında olacağını belirtti.

Nebati “(1. ve 2. bölge için) konut sahipliği için o ilde en az 1 yıl ikamet zorunluluğu koyulduğunu söyledi.

Yaş sınırı yok

Programdan yararlanmak için yaş sınırı olmadığını belirten Bakan “Ancak ekonomik hayata girmesi ve bir bankadan kredi alabilecek gelir ve kredibilitesinin olması gerekiyor.

Bakan, kampanyadaki diğer detayları da şu sözlerle anlattı,

“Arazi arsa ve tarla varsa bunlar kapsam dışında. Devre mülkler ve kırsalda evi olanların konut alma hakkı bâki.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

Programdan yararlanacak kişilerin son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

Ulaşılabilir konutun temel özelliklerinde İstanbul için azami tutar 5 milyon, 2. bölge için 3 milyon, 3. bölge için ise 2 milyon.”

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir