Türkiye Sokaklarında Görülen Birbirinden Yaratıcı Reklamlar

Gerilla pazarlama, reklamı yapılmak istenen ürünün daha az para harcanarak daha akılda kalıcı olmasını sağlar. Tercih edilmesindeki amaç ise tüketicileri şaşırtmak, ilgi çekmesini sağlamaktır.

Yeni nesil reklamcılığın en önemli yapı taşlarından biri olan gerilla pazarlamanın birbirinden ilginç ve farklı örnekleri bulunuyor. Gelin, ülkemizde yapılmış bu reklamlara yakından bakalım.

Bir sabah İstanbul, Nişantaşı’nda bir apartmanda onlarca renkli oyuncak ayı ortaya çıktı.

“Yumoş deterjan çok iyi çıktı!” sloganıyla dikkat çeken reklam, sadece sokaklarla sınırlı kalmadı; aynı zamanda sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Aşırı dikkat çeken renkli ayıcıklar çok beğenildi.

Yerde bulduğunuz her parayı almaya kalkmayın, sonu hüzünle bitebilir.

Ankara’da bir lastik bayiinin yaptığı broşür çalışması, gerilla pazarlama için ülkemizdeki en ilginç örneklerden biri.

50 TL şeklinde basılmış ve katlanmış bir şekilde sokaklara atılan bu afiş, uzun süre sosyal medyada konuşuldu.

Ankara’da yıllardır ‘buraya bakarlar’.

Ankara’ya gittiyseniz ya da orada yaşıyorsanız metrodaki bu göz ve yazıyı bilirsiniz. Reklam panolarının içinde yer alan bu yazının ardında harika bir gerilla pazarlama taktiği yatıyor.

“Gökyüzüne bak, Ay’ı gör.”

İlk olarak ABD, Romanya, Birleşik Krallık ve Belçika’da görülen monolit, Türkiye’de Göbeklitepe yakınlarında ortaya çıkmıştı. Gizemli monolitin üstünde Göktürk alfabesiyle ‘Gökyüzüne bak, Ay’ı gör’ yazıyordu.

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde birden ortaya çıkan bu monolitin bir tanıtım parçası olduğu ortaya çıkmıştı. Türkiye Milli Uzay Programı’nın tanıtımı olan bu monolit, uzun süre gündemden düşmemişti.

Trabzonspor sevdamızı kimse sorgulamasın!

Trabzon’da bir girişimci, Mavi Jeans firmasının yanına ‘Bordo’ adıyla, yazı fontu dahi aynı olan bir işletme açtı. Kısa sürede sosyal medyada gündem olan firma, gerilla pazarlama taktiğinin ülkemizdeki en güzel örneklerinden biri ve Trabzon halkı tarafından oldukça olumlu tepkiler aldı.

Otobüs beklerken kanepede keyfinize bakmak istemez misiniz?

Ülkemizde yapılan belki de en konforlu reklamlardan biri IKEA’nınkiydi. 2006 yılında İstanbul, Kalamış’ta bir durağa kanepe yerleştiren firma, sokak ortasında gerilla pazarlamanın en büyük örneklerinden birini uygulamalı bir şekilde kullanıcılara sundu.

Hırsızlara karşı sigortanın önemi hiç bu kadar iyi anlatılmamıştı.

Bir sigorta firmasının balkona yerleştirdiği hırsız görünümlü manken sayesinde reklam oldukça dikkat çekti. “Hırsızlar size gelmeden Anadolu Sigorta’ya gelin” sloganıyla paylaşılan reklam, hala gerilla pazarlama denince akla ilk gelenler arasında yer alıyor.

“Samsung, hepsinden büyüktür.”

Samsung, Bağdat Caddesi’nde bulunan Apple Store’un hemen önünde bir reklam panosu kiraladı. Şirket, video şeklindeki reklamda yeni telefonlarının diğer tüm akıllı telefonlardan daha büyük olduğunu söylüyordu.

“E bu domates cam siliyor.”

Şok’un yaptığı bu reklam, hem kullanılan manken hem de sloganıyla oldukça ilgi çekici. Sloganda ise ‘Bir domates eve o kadar paraya geliyorsa, camı da silmesi gerekir diyorsan… Şok. Çok çok ucuz çok’ yazıyor.

Bu asansörde bir gariplik var.

Becel’in ‘Kalbini Sev Harekete Geç’ sloganıyla yaptığı bu reklam çalışması asansörü kullanmayı düşünenleri şaşkınlığa düşürüyor. Reklamın amacı ise insanları harekete geçirip sağlıklarını korumak.

Boş duvar bulduk mu reklam koymadan olmaz.

Telsim’in bu efsane çalışması, ülkemizdeki unutulmaz reklamlar arasında yer alıyor. Reklamın hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

Netflix’ten sevgilerle…

Gerilla pazarlama konusunda dünyada oldukça farklı şeyler sunan Netflix, ülkemizde de ilgi çekici bir çalışmaya imza attı. Narcos dizisinin tanıtımı için İstanbul’dan geçen bir geminin üzerine ‘Narcos Kolombiya’dan Sevgilerle, Netflix’ yazan bir pankart asıldı.

Bu durakta otobüs beklerken stresinizi atabilirsiniz.

Turkcell’in, sınav stresi yaşayan gençler için hazırladığı bu durak oldukça ilgi çekiciydi. İnsanlar bu durakta kum torbasına yumruk atıp, bağırma kabininde bağırabiliyorlardı aynı zamanda ataride dövüş, vurma oyunları oynayarak stres atabiliyorlardı.

“Sigara, havanızı bozmasın.”

Yeşilay tarafından hazırlanan bu reklamın en dikkat çekici yanı astronotlar oldu. Reklamın amacı, sigaranın yalnızca tüketiciye değil, çevresindekilere de zarar verdiğiydi.

Bunun için astronot kıyafetiyle dolaşan biri, İstanbul’un çeşitli noktalarında insanlara “sigara, havanızı bozmasın” ve “sigarayı bırakın, hayatınız değişsin” yazılı broşürler dağıttı.

Bonus: Çok sormuşsunuz, linki şehrin ortasına bıraktık.

Hatırlarsanız; Vodafone Türkiye, büyük şehirlerde bazı noktalara fotoğrafta da gördüğünüz gibi dev linkler bırakmıştı. Günlerce ne olduğu anlaşılmaya çalışılan bu dev linklerin sırrı sonunda çözülmüştü.

Dev şirket, online alışveriş platformu Her Şey Yanımda’yı ilginç bir yöntemle tanıtarak uzun süre gündemde kalmıştı.

Reviews

90 %

User Score

1 rating
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir