Türkiye genelinde ortalama konut m2 satış fiyatı Nisan sonu itibarıyla 8 bin 252 TL oldu

Nisan’da konut piyasasının genel görünümünü inceleyen Endeksa, kira ve satılık konutlarda en çok değer artışının olduğu Antalya’yı hazırladığı raporda mercek altına aldı. Rapora göre, Kaş Antalya’nın en değerli ilçesi olurken, Antalya’daki toplam konut satışının %27’si Kepez, %23’ü Alanya, %19’u Muratpaşa’da gerçekleşti. Bu 3 ilçe toplam konut satışının %69’unu oluşturdu.

Son 9 yılda Türkiye’de konut satışının en çok olduğu iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya oldu. Bu sıralama nüfus verileriyle karşılaştırıldığında nüfus verisine paralel olmayan tek ilin Antalya olduğu görülüyor.  2013 yılında Antalya’da 59 bin 478 olan konut satışı 2021 sonu itibarıyla 66 bin 691’e ulaşmıştı. 2013 ve 2014 yıllarında yabancıya en çok satışın olduğu il olan Antalya 2015 yılından itibaren yerini İstanbul’a kaptırarak ikinci sıraya yerleşti.

Antalya’da kiralar son 1 yılda %278,61 arttı

Antalya’da kiralar son 1 yılda %278,61 artış gösterdi. Nisan verilerine göre ortalama metrekare kira 78,21 TL, ortalama kira ise 8 bin 604 TL, geri dönüş süresi 17 yıl. Son 1 yıldaki değişim düşünüldüğünde Antalya Türkiye’de en fazla kira artışının olduğu il olarak dikkat çekiyor.

Kepez, Alanya ve Muratpaşa ilk üç sırada

Konut satışı ilçeler bazında incelendiğinde ilk üç sırayı Kepez, Alanya ve Muratpaşa’nın oluşturuyor. 2021 yılı değerlendirildiğinde Antalya’daki toplam konut satışının %27’si Kepez, %23’ü Alanya, %19’u Muratpaşa’da gerçekleşti. Bu 3 ilçe toplam konut satışının %69’unu oluşturdu.

İkinci el konut satışının en yüksek olduğu ilçe Muratpaşa

2021 verileri baz alındığında ikinci el konut satışının en yüksek olduğu ilçe %83 oranla Muratpaşa. İlk el konut satışının en yüksek olduğu ilçe %53 oranla Gazipaşa olurken Kepez Antalya’da konut satışında ilk sırada yer aldı. Kepez’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 7.394 TL, ortalama satış fiyatı 850.310 TL oldu. Konut fiyatları geçtiğimiz 1 yılda %156 artış gösterdi. Kepez’in en değerli mahallesi 14.678 TL ortalama metrekare satış fiyatıyla Duacı.

Verileri değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Antalya nüfus bakımından Türkiye’nin 5. büyük şehri olmasına rağmen konut satışında Bursa’nın önünde 4. sırada. Bu verinin oluşmasında Antalya’ya il dışından gelen talebin etkisi var. Antalya’nın sahil şeridinde olması nedeniyle ciddi bir “yazlık konut” piyasasının oluşması ve yabancıya konut satışı, konut satışını etkileyen il dışı etmenler. Yabancıya konut satışının genel satış içindeki payını değerlendirdiğimizde de %24 ile Antalya ilk sırada yer alıyor. Yani Antalya’da satılan neredeyse her 4 konuttan biri yabancıya satılıyor. Tüm bu etmenler arz talep dengesini etkiliyor. Açıkladığımız raporlarda Antalya bir süredir Türkiye’de en çok değer artışının olduğu ilk 5 il arasında çıkıyordu. Nisan verilerimize göre ise hem kira hem de satılık konutta yıllık değer artışının en çok yaşandığı kent olarak dikkat çekiyor. Antalya’da bu artışların devam edeceğini öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir