Orta gelirliye konut kampanyasını sektör nasıl karşıladı?

“Kampanya sektör için çok büyük adım oldu”

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı (İNDER) Nazmi Durbakayım açıklanan konut kampanyası hakkında değerlendirmede bulundu:

Durbakayım, “Bu kampanya inşaat sektörünün durgun bir zamanında çok büyük bir fırsat oldu. Orta ve dar gelirli kesimin konut ulaşımı için bir şey yapmak lazımdı. Bu çok büyük bir adım oldu ve bunu arkası gelecektir. 700 bin konuda ihtiyacımız olduğunu gözünde tutarsak, orta ve dar gelirli kesimin buradan ne kadar faydalanabileceğini zaman gösterecek. İnşaat sektöründeki konut üreticilerine bir nefes olacak, bu projelerin üretilebilmesi için bir müşteri kitlesi lazımdı, bu kesim bir zamandır geri çekilmişti ve inşaat üreticileri iştahsız bir vaziyette sektöre yanaşmıyordu”

“Yeni yatırım tarafında iştahının artmasını bekleriz”

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya “İstanbul’dan örnek verirsek Beşiktaş, Şişli, Kadıköy gibi bölgelerden değil ama bir sonraki çeperden başlamak üzere bu rakamlara ev bulabilirsiniz. Burada kredi koşulları kapsamında hem yüzde 10 peşinat vereceğinizi düşünürsek, hem de inşaatı geliştiren tarafın yüzde 5 katkı koyacağını düşünürsek, İstanbul’daki rakamların 5 milyon 900 bin TL mertebesinde bir liste satış fiyatının olmasını bekleriz. Ankara ve 2. bölgeye giren diğer illerimizde de bu rakam 3 buçuk milyon TL seviyesinde olacaktır. Bu rakamlara ev bulmak mümkün. O anlamda kampanyanın bir işe yarayacağını düşünüyorum” dedi.

Fiyat artışlarının kurulacak komisyon ve değerleme rakamlarıyla çok kolay netleştirilebileceğini ifade eden Maya “ Bu kampanyayla birlikte fiyat artışı olmayacaktır. Gerekli tedbirler alınabilir. Ceza yaptırımları uygulanabilir diye düşünüyorum. Devletin elinde verilerin hepsi var” dedi.

Maya “Yeni yatırım tarafında iştahının artmasını bekleriz. Zaten bunun amaçlandığını düşünüyorum. Burada bakanlık desteği daha çok vatandaşa, geliştirici desteği de daha çok bankalara görev olarak dağıtmış” dedi.

” Kaçırılmayacak çok iyi bir fırsat”

DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz kampanya hakkında iyi bir fırsat olduğunun ve değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek şunları belirtti:

“Güzel bir kampanya oluşturulmuş, Avrupa’da bile şu anda bu oranlar da bu vadede kredi bulmak zor diyebiliriz. Özellikle orta segmentte alım gücü erişemeyen konutu bir şekilde edinemeyen hiç evi olmayan insanlar için çok çok büyük bir fırsat. İyi bir fırsat olduğunun altını çizmek istiyorum hem sektöre hem de tüketici hem ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Orta gelirli bu şartları çok rahatlıkla yerine getirebilir”

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir