Havakent Kooperatifi’nden kötü kokular geliyor

Büyük umutlar vaat eden, geliştireceği uygun fiyatlı ve nitelikli konutlarla İstanbul Havalimanı çevresindeki konut ihtiyacını gidereceğini ileri süren, duyanların ağzının suyunu akıtan bir konut projesinden daha felaketin ayak sesleri duyulmaya başlandı.

240 dönüm arsa üzerinde 4 bin konut inşa edeceğini ballandıra ballandıra anlatarak 2017’den bu yana üyelerinden aidat toplayan S.S CVS Hava Kent Yapı Kooperatifi’nden değil 2020’lerde konut teslim almak, arsalarda çivi bile çakmadığı yönünde bilgiler geliyor.

Bir kooperatif balonu daha mı patlıyor?

Eski bir Havakent Kooperatifi mağduru, verdiği rakamdan kesinti yapılarak parasının iade edildiğini anlattı. 60 bin TL ödeme yaptığını ileri süren konutzede, hem netameli işlemlere muhatap olduğunu, hem parasından kesinti yapıldığını, hem de durumunu anlatacak bir yetkili merci bulamadığını dile getirdi.

Konutzede, belgeleri ile şunları anlattı:

İstenmeyen hareketler bunlar

S.S CVS Hava Kent Yapı Kooperatifi’nin Akpınar mevkiinde gerçekleştireceklerini iddia ederek satışa çıkardıkları proje içerisinden bir daire almak için 2020 Temmuz ayında başvuruda bulunmuştum. 70 bin TL peşinat bedeli olan söz konusu 3+1 daire tipi için 60 bin TL peşinat ödedim. Talebim tam resmi olarak işleme alınmadan işlerim beklemediğim bir şekilde bozuldu ve işten ayrıldım. Kooperatife başvurarak durumu anlattım. Yatırdığım paranın iade edilmesini talep ettim.

Alelacele daire devri yapıldı

Yaklaşık olarak 1 ay gibi bir süre boyunca yatırdığım meblağ hesaplarında kalmış ve resmi hiçbir işlem yapılmamış olmasına rağmen, iade talebimin hemen ertesi günü benimle hiç alakası olmayan 2+1 tipinde bir dairenin üzerime pay senedi çıkarıldı. 2+1 daire tiplerin peşinat bedelleri 60 bin TL. Yani benim kendilerine henüz yatırmış olduğum tutar kadar. Geri iade talebim üzerinden kendileri lehine bir kesinti yapabilmek adına bir oldu bittiyle usulsüzce bir satış gerçekleştirdiler. Gerek sözlü ifadelerim, gerekse talep ettiğim daire tipi ile ilgili yazılı belgeler ve açıklamalar olmasına rağmen bunları görmezden geldiler.

İşler çatallanmaya başlıyor

Durumu izah etmeye çalışıp, yaptıklarının fırsatçılık olduğunu söyleyince bana karşı tutarsız ve yalan ifadeler kullanmaya başladılar. Usulsüz de olsa üzerime bir pay senedi düzenlendiğinden daha önce alınan genel kurul kararı ile peşinat bedelinden %18 oranında kesinti yapacaklarını, bunun doğal bir süreç olduğunu, bu konuda yapabilecekleri bir şeyin olmadığını tekrar etmekten başka bir adım atmadılar.

Havakent Kooperatifi ödemeyi alırken işlemleri 3+1 üzerinden yaptı, iade istendiğinde aceleyle işlemleri 2+1 üzerinden gerçekleştirdi… :))

 

Paramı 7 ayda zor aldım

45 gün içinde gerçekleştireceklerini söyledikleri geri ödemeyi alabilmek için de ayrı uğraştım. İşin ne kadar peşini bırakmasam da kesintili ödemeyi dahi ancak yeni yılda alabildim. İlk başvurumdan tam 7 ay sonra Ocak ayının son haftasında kafalarına koydukları %18’den de biraz fazla bir kesinti yaparak geri ödeme yaptılar.

Parayı alana kadar herkes sevgi kelebeği…

Geri iade talebimden bu zamana kadarki süreçte kendime konuyla ilgili konuşabileceğim bir muhatap bulmakta da zorlandım. Satış sorumlusu Gülçin Uyak iade talebimden sonra telefonlarıma cevap vermemeye başladı. Ofislerine gidip görüşmeye çalıştığım günlerden bir gün, kendisine ulaşıp durumu izah etmeye çalıştığımda, konuyu yine aynı şekilde savuşturmaya çalışıp utanmadan; “Benim işim satış, derdinizi Erkut Çavuş’a anlatın” dedi.

Kapı duvar oldu

Erkut Çavuş’un telefonlara bakmaması, sorulara ve yazılanlara cevap vermeyip konuyla hiçbir şekilde ilgilenmemesi, Gülçin Uyak’ın da konuyu sürekli Erkut Çavuş’a atması, karşı tarafı yıldırmak adına aralarındaki iş birliğini işaret ediyor aslında.

‘Derdini Marko Paşa’ya anlat’ tavrı…

Gülçin Uyak’a bu ikircikli tutumlarının fırsatçılık ve nitelikli bir dolandırıcılık olduğunu ifade etmeye çalıştığımda da “Evet haklısınız, gidin hakkınızı hukukta arayın” ifadeleriyle karşılaştım.

Projeler resimde kaldı

Akpınar, Taşoluk ve Haraççı bölgelerinde iddia ettikleri hiçbir gelişmeyi ortaya koymadılar. Haraççı bölgesinde Eylül 2020’de inşaatın başlayacağını söylemişlerdi ancak o bölgede hala bir faaliyet söz konusu değil. Yine Eylül 2020’de Taşoluk Projesi’nin tamamlanıp pay sahiplerine teslim edileceği ifade edilmişti. Ancak verilen sözlerin tutulmadığını o bölgede de görmek mümkün. Diğer bölgelerde zaten hiçbir fiziki faaliyet bulunmamakta.

Hüseyin Belibağlı-Emlaknews.com.tr

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir