Antalya’dan konut alan Rusların akınında yeni rekor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kasım ayına ilişkin açıkladığı konut satış istatistikleri, Rusların kasımda Türkiye’den 2 bin 575 konut alarak aylık bazda satış adet rekoru kırdıklarını ortaya koydu.

Buna göre, yabancılara yapılan satışlar kasımda yıllık bazda yüzde 17,4 azalırken, ocak-kasım döneminde yüzde 20,4 yükseldi. En çok satış ise, yine Ruslara yapıldı.

Kasım ayında yabancılara 6 bin 83 konut satılırken, bunun yüzde 42’si, yani 2 bin 575 adedi Ruslara yapıldı.

Yıllık bazda bakıldığında ise, Rus vatandaşların 2021 Kasım’da Türkiye’den satın aldığı konut sayısı 836 iken, 2022 Kasım’da bu sayı 2 bin 575’e yükselmiş oldu. Yani son bir yılda Ruslara yapılan konut satışları yüzde 208 arttı.

Bu yıl kasım ayında Ruslardan sonra en fazla konutu, 510 konut ile İran, 331 konut ile Irak ve 277 konut ile Ukrayna vatandaşları aldı.

Kaynak: TÜİK

ANTALYA’DA KONUTLARIN YÜZDE 33,1’İ YABANCILARA

Yabancılara en çok konut satışının yapıldığı il ise yine Antalya oldu.

2022 Kasım’da Antalya’da toplam 7 bin 902 konut satılırken, bunun 2 bin 616’sı yabancılara yapıldı.

Böylece kasım ayında Antalya’da satılan konut satışında yabancıların aldığı pay yüzde 33,1 olarak gerçekleşti. Bu oran bir önceki ay yüzde 33,5; bir önceki yılın kasım ayında ise yüzde 21,8 idi.

Ayrıca, toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı ise 2021 Kasım’da yüzde 4,1 iken 2022 Kasım’da yüzde 5,2’ye yükseldi.

2022 Kasım’da yabancılara en çok satış yapılan diğer iller ise, 1733 konut ile İstanbul ve 567 konut satışı ile Mersin oldu.

Kaynak: TÜİK

FİYATLARI ZIPLATTI: BİR YILDA YÜZDE 223,5 ZAM

Öte yandan, Savaş sonrası Rusların akın ettiği Antalya’da konut ve kira fiyatlarındaki ciddi artış, Antalyalıları göçe zorluyor.

BETAM verilerine göre, geçen yılın ekim ayına göre ülke genelinde ortalama satılık konut fiyatları yüzde 191,4 artmış; aynı dönem aralığında Antalya’daki fiyat artışları ise yüzde 223,5’i bulmuştu.

Kentteki kira fiyatlarının da bir yıl içinde üçe katlanması, buradaki yurttaşı, memur ve turizm işçisini yıllardır yaşadığı şehirden göç etmeye zorlamaya başlamıştı.

VATANDAŞIN ALIMINDA SERT DÜŞÜŞ

Bir diğer dikkat çeken nokta ise, yurt içindeki yüksek enflasyon, artan hayat pahalılığı gibi etkenlerle vatandaşa yapılan konut satışlarının azalması oldu.

Yabancılara yapılan satışlar 2022 Ocak-Kasım döneminde yüzde 20,4 artarken, aynı dönem aralığında toplam konut satışları yüzde 1 ile sınırlı arttı.

Konut satışları, üst üste 5. ayda da düşmüş oldu.

Hükümet, vatandaşa uygun kredi faizleriyle konut kredileri sunduğunu söylese de, bankaların vatandaşa verdiği kredi miktarı oldukça sınırlı olduğu için ipotekli satışlarda da ciddi düşüş görülüyor.

TÜİK verilerine göre, ülke genelinde ipotekli konut satışları 2021 Kasım’da yüzde 61 artarken, 2022 Kasım’da yıllık bazda 57,7 azaldı.

ANTALYALILAR İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Reuters, Antalya’da sayısı hızla artan yabancıların yarattığı talep yüzünden 4-5 kat artan fiyatlar sonrası, Türklerin ev bulamaz hale geldiğini yazmıştı.

Mağduriyet yaşayan binlerce Antalyalı bu yüzden Change.org’da başlattıkları imza kampanyası ile yabancılara konut satışının ve kiralamasının durdurulmasını istiyor.

“Antalya’da şiddetli şekilde hissedilen kira artışının barınma krizine yol açtığı ve kentte yaşamanın birçok insan için imkânsız hale geldiği” belirtilen kampanya metninde, kentteki yerleşik yabancı nüfusunun 200,000’e yaklaştığı, Konyaaltı’nda yaşayan her dört kişiden birinin yabancı olduğuna dikkat çekiliyor.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir