Yeni Evim Kampanyası’nda taksit desteği, hane gelirine göre değişecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 4 ocak çarşamba günü birlikte düzenledikleri bir basın toplantısıyla yüzbinlerce vatandaşın ve inşaat şirketlerinin merakla beklediği Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası’na dair detayları açıkladı.

Her iki bakanlığın ortak yürüttüğü çalışmalar sonucunda “Yeni Evim Konut Finansman Programı” adı verilen kampanya ile yeni bir finansman modeli ortaya konuldu. Şartları sağlayan orta gelirli vatandaşlar uygun faiz ve vade oranı ile ev sahibi olacak. Bugüne kadar yapılmayan ve dikkat çeken destek ise Hazine’den geldi. Ev alan vatandaşın ilk 3 yılda taksit ödemelerine Hazine katkı sunacak. Bu destek ise hane gelirine göre değişecek.

Kampanya ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, Hazine desteği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“İlk 3 yılda aylık taksit ödemelerinin belirli bir kısmına, kredinin toplam vadesi bitmeden, son 8 yılda geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteği verilecek. Bu destek her kesim için aynı olmayacak. Aile geliri 20 bin lira olan ile 40 bin lira olana farklı katkı yapılacak. Bu, aynı zamanda bir sosyal proje. Daha düşük hane geliri olana daha çok katkı verilir. Örneğin, 1 milyon liralık kredide kampanyasız taksit 14 bin 326 lirayken, kampanyadaki faiz oranı ile 9 bin 719 liraya düşecek. Buna devlet desteği verildiğinde ilk yıl ödeme 4 bin 410 lira olacak. Hem kira hem de kredi taksiti ödeyecek vatandaş bu yolla nefes alacak.

Proje kapsamında bir yatırım yapılması değil, barınma ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Bu nedenle kampanyaya katılım kriterleri belirlendi. Kredi faizi yüzde 1’in altına geriledi, vade 180 aya çıktı. Konut üreticileri de yüzde 5’lik katkı sağlayacak. Konutu almak isteyen kişi bankadan kredi çekecek. Bu aşamada yüzde 5 karşılığı ne ise banka onu direkt o aşamada üreticiye kesecek. 

Konut kredi taksitlerinin, hane gelirinin en fazla yüzde 40’ı seviyesinde olması öneriliyor. Ancak bu bir sınırlama anlamına gelmiyor. İlk 3 yılda ve daha sonraki yıllardaki taksitler gelirin tam olarak yüzde 40’ı kadar olur diye bir şey yok. Bu alanda bir sınırlama söz konusu değil.

Kampanyaya küçük ve orta ölçekli firmalar da katılacak. Fiyatlar bölgeye, projenin özelliklerine göre değişse de, İstanbul’da 1.5-2.5 milyon lira bandında 2+1 daire var. 3-3.5 milyon liraya da 3+1 daire bulmak mümkün.”

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir