Türkiye’de ilk kez 40 metre yükseğe tam otomasyon insansız depo kuruyor

Temesist, yerden 40 metre yukarıda inşa edilecek ve tamamen insansız olarak içerisinde mekik robotların çalışacağı bu teknoloji üssünde eksi 40 dereceye kadar soğutulabilen depolar üretecek. Bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu ve yerli üretimle yapıldığını söyleyen Temesist Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, istenildiğinde içine güneş enerjisi de monte edilerek enerji verimliliği ile çalışabileceğini kaydetti. Ürettikleri sistemlere yurtdışından büyük talep olduğunu ifade eden Gül, pandemi döneminde 3 kattan fazla büyüdüklerinin de altını çizdi.

Bilecik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 20 bin metrekare büyüklüğündeki bir fabrikadan 55 ülkeye ihracat yapan Temesist, İstanbul Hadımköy’de 30 milyon TL yatırımla ‘Temesist Endüstriyel Teknoloji’ üssünü kuruyor. Bunun Türkiye’de bir ilk olacağını anlatan Gül, “Bu Hadımköy tesisimizde AR-GE’sini yapıp üreteceğimiz depo teknolojileriyle yerden 40 metre yüksekliğe kadar tamamen yerli üretim olacak şekilde üretimini, satışını ve montajını gerçekleştireceğiz. Burada üreteceğimiz depoları hem ülkemizde hem de tüm dünyanın hizmetine sunacağız. İlk etapta tamamen mühendis ve teknisyenlerden oluşacak olan 50 kişilik bir istihdam sağlayacağız. Bu üretim üssümüzü bu yıl içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

EKSİ 40 DERECEDE ÇALIŞAN ROBOTLAR ÜRETTİ

Dünyanın dört bir yanına ihracat yaptıklarını ve insansız depolar kurduklarını söyleyen Gül, son olarak Kore’de bir otomotiv firmasına insansız depo yaptıklarını, Vietnam’da bir şirkete de soğuk gıda depolarında kullanılmak üzere insansız robot göndereceklerini kaydetti. Gül, robotların içine koymayı başardıkları rezistanslar sayesinde bu robotların eksi 40 dereceye kadar çalıştığını belirtti.

İhracat olarak Avrupa’da daha güçlü olduklarını ifade eden Gül, “İhracatımızın yüzde 40’ını Avrupa’ya yapıyoruz. Bunun yanında Amerika, Kanada, Gürcistan, Senegal’de, Cezayir’de, Gana’da, Kenya ve Nijerya’da depolar yaptık. Hindistan’a da insansız depolar kurmaya başladık.

En son Gürcistan Merkez Bankası’nı yaptık. Hollanda, İngiltere ve Almanya’da montajlarımız devam ediyor. İtalya ve Fransa’da istediğimiz noktada değildik ama şu an onlardan da talep gelmeye başladı.” diye konuştu.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir