Türk turizmciden sıra dışı seyahat deneyimi: Versay Sarayı’nda bir gün kral ve kraliçe olmak

Fransa‘nın en önemli yapılarından biri olan Versay Sarayı, Fransa’nın en uzun süre tahtta kalan kralı XIV. Louis’e ev sahipliği yaptı. Görkemli mimarisi ile ziyaretçileri büyüleyen Versay Sarayı Fransa’nın en çok ziyaret edilen yapıtlarından biri. Türk iş insanı Burak Bilgit’in kurucusu olduğu Matilda Seyahat bu eşsiz sarayda konaklama ve bir gün geçirme imkânı sunuyor. 

Türkiye’de bir ilk olan ‘Hikâyelerle Konakla (stay wıth story)’ konsepti ile hizmet veren firma, Versay Sarayı’nda bir günü kral ve kraliçe gibi geçirmeyi vadediyor.

VERSAY’DA BİR GÜN…

Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Versay Sarayı’nın her bölümü ziyarete açık değil. Firmanın sunduğu “Hikâyelerle Konakla” konsepti ile Versay’da ziyarete kapalı bölümlerde bir gün geçiriliyor.

Konsepte göre; güne uşağın kapıyı çalmasıyla başlayıp kraliyet ailesine uygun bir masaj ile devam ediliyor. Seyahatte konuklar; saç, makyak ve kostüm ile Kraliçe Marie Antoinette’ye bürünüp, kraliçeye adanmış özel salonlardan birinde ikindi çayı içiyor.

Seyahatte, sarayın 18.yüzyıla uzanan tarihi mahzenini görme imkânı da bulunuyor. Sarayın içinde bulunan Kraliyet Operası ile kişiye özel verilen konseri izlemek de mümkün. Konuklara özel şöför beraberinde 1960’ların ikonik Jaguar MK2’si ile Chevreuse Vadisi’ni gezmek de seyahatin parçalarından.

Kraliçe Marie Antoinette, at üzerindeki erkeksi tarzıyla kadınlar için ata binmede devrim yarattı. Binicilik, Versay’da her zaman yaşamın önemli bir parçası olmuştu. Seyahat, konuklara özel eğitmen eşliğinde tıpkı bir kral ve kraliçe gibi süvari atlarına binme imkânı sunuyor. Saray müzesinin en ünlü odası ‘Aynalı Salon’ müze ziyarete kapandıktan sonra özel rehberle birlikte geziliyor. 

Matilda Travel’in kurucusu Burak Bilgit, sıra dışı seyahatle ilgili Cumhuriyet’e şunları söyledi: “Bilindiği üzere tüm dünyada koronavirüs salgınına bağlı olarak turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde büyük bir kriz, tarifi güç bir sıkışmışlık yaşandı. İş dünyasının tamamında belki uzun yıllara yayılacak bir dönüşüm birkaç yılda gerçekleşti. Tüm sektörlerin temsilcileri varlıklarını sürdürmek adına yeni şeyler bulmak zorundaydı. Biz de Türkiye’de uzun yıllardır yaptığımız bir konsepti geliştirererek avantaj elde ettik. Türkiye’de butik turları düzenleyen ilk şirket biziz. Dünyayı gezip yeni yerler, olaylar keşfetmek isteyenler için çok daraltılmış ve benzersiz tur alternatifleri yaratmıştık. Örneğin Küba’da Che Guevara’nın birinci dereceden yakınlarıyla buluşmak, Che’yi onlardan dinlemek ve Küba’yı birlikte gezmek gibi. Yine dünyaca saygınlığı bulunan Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un eşi ve çocuğuyla Kırgızistan’da buluşma gibi çok özel ve insan hayatında bir defa daha yaşanması pek mümkün olmayan deneyimler… Şimdi bu tecrübelerimizi masalsı bir boyuta taşımak istedik ve seçenekleri çoğalttık. Seyahat ve yeni yerler keşfetme arzusunu benzersiz bir anıya dönüştürmeye odaklandık” dedi. 

Versay Sarayı’nda bir gün geçirmenin fiyatı kişi başı 1.900 Euro’dan başlıyor.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir