TOKİ’den Tapu Alacaklara Büyük Kolaylık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) gayrimenkul alan vatandaşlar, tapularını banka ve tapu müdürlüğüne gitmeden e-Devlet üzerinden alabilecek.

TOKİ’den gayrimenkul alan vatandaşlar, tapularını banka ve tapu müdürlüğüne gitmeden e-Devlet üzerinden alabilecek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) gayrimenkul alan vatandaşlar, tapularını banka ve tapu müdürlüğüne gitmeden e-Devlet üzerinden alabilecek.

TOKİ tarafından vatandaşlara tapu alımında kolaylık sağlayan uygulama hayata geçirildi.

Buna göre, gayrimenkul alıp, borcunu peşin ödemiş veya bitirmiş olup, kat mülkiyeti tesis edilmiş, tapuları bankaya gönderilen gayrimenkul alıcıları, tapularını e-devlet üzerinden alabilecek.

e-Devlet sistemi ile gayrimenkul alıcısı, borcu biten (taksit ve emlak vergisi borcu olmayacak, DASK yapılmış olacak) tapu almaya hak kazandığı konut veya işyeri için başvuru yapabilecek, kendi adına kayıtlı olan konut/işyeri bilgilerini de görebilecek.

Gayrimenkul alıcısı, e-Devlet’ten başvuru esnasında, site yönetimlerinden almış olduğu “borcu yoktur” belgesini sisteme yükleyip, taahhütnameyi onaylayarak, başvurusunu gerçekleştirebilecek.

Başvurunun kabul edilmesiyle tapu müdürlüğü de işlemlerin yürütülmesi sırasında, gayrimenkul alıcısına ödemesi gereken ücretleri SMS ile iletecek. Bu ödemelerin yapılması ve işlemlerin tamamlanmasına müteakip, gayrimenkul alıcısı adına tapu tescil işlemi sonuçlanacak.
İşlemi sonuçlanan gayrimenkul alıcıları, e-Devlet üzerinden Web Tapu sistemine girerek, tapu kaydına ulaşabilecek. Tapu senedini almak isteyenler ise gerekli harçlarını yatırıp, Web tapu sistemi üzerinden alabilecek.

Başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda tapu müdürlüğünden gelen bilgiler, gayrimenkul alıcısına iletilerek sorunun giderilmesi beklenecek. Sorun giderildikten sonra vatandaşlar tekrar aynı şekilde başvuru yapılabilecek.

Vatandaşlar işlemlerin aşamalarını da e- Devlet’ten takip edebilecek

Ayrıca, işlemler sürerken, tapu müdürlüğünden iletilen durum bilgisi, bankalar ve e-Devlet üzerinden paylaşılacak. Böylece vatandaşlar, e-Devlet üzerinden işlemin aşamalarını da takip edilebilecek.

İndirim kampanyasında banka kredisi kullanarak borcunu kapatan alıcıların ise, banka lehine ipotek onama belgesi imzalamaları gerektiği için bankaya gitmeleri gerekecek.

Gayrimenkul alıcılarının yasal mağduriyet yaşamaması için banka şubesi veya e-Devlet üzerinden tapu işlemleri için tapularını adlarına tescil ettirmeleri gerekiyor.

 

 

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir