Sigorta sektörü yılın ilk yarısında %8 reel büyüme yakaladı

Sigorta pazarı bu yılın ilk yarısında yüzde 93 büyümesine rağmen enflasyonla mukayese edildiğinde reel büyüme yüzde 8 oldu. Aynı dönemde hayat dışı sigortalar reel olarak yüzde 10,3 büyürken, hayat sigortaları ise yüzde 3,4 küçüldü. Bloomberg HT’de yayınlanan Sigorta Gündemi programında ele alınan verilere göre, yüksek kredi faiz oranları nedeniyle bankaların verdikleri kredilerdeki azalma hayat sigorta pazarını olumsuz etkiledi.

Yılın ilk yarısının verileri branş bazında incelendiğinde en yüksek büyüme kasko sigortalarında oldu. Şirketler bu yılın ilk 6 ayında kaskoda 14,7 milyar TL prim üreterek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 147,04 büyüme gerçekleştirdiler. Enflasyonla mukayese edildiğinde ise kaskoda reel büyüme yüzde 38,30 oldu. Bu yılın ilk yarısında en yüksek reel büyümenin yaşandığı branş kasko sigortaları oldu. Yılın ilk yarısında trafik sigortalarında ise şirketler 18,6 milyar TL prim üreterek, geçen yılın aynı dönemine göre trafikte yüzde 94,13 büyüme sağladılar. Enflasyonla mukayese edildiğinde ise trafik sigortasındaki reel büyüme yüzde 8,69 oldu.

Sağlık sigortalarında ise şirketler bu yılın ilk yarısında 12 milyar TL prim üreterek, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 88,21 prim artışı gerçekleştirdiler. Sağlık sigortalarındaki reel büyüme ise yüzde 5,37 oldu. Söz konusu branşın içindeki tamamlayıcı sağlıkta ise 2 milyar 794 milyon TL tutarında prim üretimi ile yüzde 137 oranında reelde de yüzde yüzde 32.7 gibi önemli oranda bir büyüme yaşandı.

Sektörde ciddi potansiyel var

Sigorta Gündemi programına katılarak sektöre ve Aveon sigorta şirketine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aveon Global Sigorta Genel Müdürü Kemal Gül, zor bir dönemden geçilmesine karşın sektörü son dönemlerde yoğun bir ilgi olduğunu söyledi.

Son yıllarda özellikle yeni şirket başvurularında önemli bir artış yaşandığını kaydeden Gül, bu durumun sektör adına heyecan verici olduğunu söyledi.

Pandeminin hızlandırdığı gerçeklikler olduğuna dikkat çeken Gül, “Sigorta sektöründe de yeni fırsatlar doğdu. Biz Türkiye’ye yeni giren bir şirket olarak mikro sigortalarda yeni yaklaşımlar getirmek istiyoruz. Siber risklerle ilgili yeni alanlara girmek istiyoruz” diye konuştu.

BES’te her hafta yeni bir rekor

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplam fon büyüklüğü OKS ve devlet katkısı dahil olmak üzere 312 milyar TL’yi aştı. Katılımcı sayısında da 13 milyon 951 bin kişinin üstüne gelindi. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) nin açıkladığı 22 Temmuz 2022 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 498 bin olduğu gönüllü BES’te toplam fon büyüklüğü ise 290 milyar liraya yükseldi. Katılımcı sayısının 6 milyon 454 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 22,4 milyar liraya ulaştı. Sistemin toplam fon büyüklüğü 312 milyar TL’ye ulaşırken, 18 yaş altında sözleşme sayısı 429 bini aştı. 18 yaş altında çocukların fon büyüklüğü de devlet katkısı dahil 1 milyar 334 milyon TL’nin üstüne geldi.

SEDDK: Amaç sektörü büyütmek

Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, sosyal medyada önemli bir paylaşımda bulundu. Eroğlu, “Amacımız bir yandan sektörümüzün kronik sorunlarını çözmek ve fakat mutlaka bu sektörün hep konuşulan potansiyelini kullanarak sektörümüzü büyütme adına adımlar atmak olacaktır.” dedi.

Öte yandan, hisse devrine ilişkin süreçleri tamamlanan Unico Sigorta’da Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum oldu. Ayrıca Yönetim Kurulu Muharras Üyesi Ender Güzeler Unico Sigorta Genel Müdürlüğüne atandı.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir