RAPOR: Sektör Analizleri – Konut Sektörü

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde toplam konut satışları Aralık ayında yıllık bazda %33,4 azalış göstererek 138.577 adet seviyesinde gerçekleşti. Böylece 2023’ün tamamında toplam konut satışları yıllık bazda %17,5 düşüşle 1.225.926 adet seviyesinde gerçekleşti. Kasım ayında görülen yıllık %20,6’lık düşüşün ardından, Aralık ayında da zayıflama eğiliminin hem mevsimsel faktörler hem de geçen yılın yüksek baz etkisi nedeniyle devam ettiğini izliyoruz.

İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %34,2 azalarak 51.243 adet olurken, ikinci el konut satışları %32,9 azalışla 87.334 adet oldu. İpotekli konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre %72,3 düşüş görülürken, diğer konut satışlarında %28,8 düşüş görüldü. Yabancılara konut satışlarında ise Aralık ayında 2.064 adet ile yıllık bazda %67,7, aylık bazda ise %11,9 düşüş görüldü. Böylece, 2023’ün tamamında yabancılara konut satışlarındaki düşüş %48,1 oldu. Yabancıların konut satışlarındaki payı Aralık ayında %1,5 olarak gerçekleşirken, 2023’ün tamamında %2,9 oldu. (Aralık 2022’de %3,1, 2022’de %4,5 seviyesindeydi).

Aralık ayı konut verilerinin GYO Sektörü hisselerine yansımasını ‘negatif’ olarak değerlendiriyoruz. İpotekli konut satışlarında görülen %72,3’lük düşüşü dikkat çekici buluyoruz. İpotekli satışlar tarafında yaşanan gerilemede, kredilerdeki sıkılaştırmanın etkili olduğunu söyleyebiliriz. Sıkılaşma duruşunun devam etmesinin beklendiği ortamda, yavaşlama eğiliminin sürebileceğini düşünüyoruz. Artan inşaat maliyetlerinin tetiklediği yüksek konut fiyatlarının talebi daha da baskılayabileceğini öngörüyoruz.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Halk Yatırım

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir