Özak GYO, özel sektörün en yüksek kredi notunu aldı

Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO), ulusal ve uluslararası ölçekte yatırım yapılabilir kategorisindeki konumu yükseldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR-Eurasia Rating, Özak GYO için yürüttüğü kredi derecelendirme sürecini tamamlayarak şirketin uzun vadeli ulusal notunu ‘AA (Trk)’ ve kısa vadeli ulusal notunu ise ‘A-1+ (Trk)’ olarak belirledi. Notlara ilişkin görünümleri ise ‘stabil’ olarak açıklandı. Böylece Özak GYO’nun gayrimenkul sektörünün güçlü ve güvenilir markalarından birisi olduğu kredi notunu artmasıyla bir kez daha teyit edilmiş oldu.  JCR-Eurasia Rating’in değerlendirme notunun açıklanmasıyla birlikte Özak GYO, gayrimenkul yatırım ortakları arasında kredi notu en yüksek olan özel sektör temsilcisi konumuna da geldi.

ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNE İNANIYORUZ

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “İyi çeşitlendirilmiş portföy yapımız sayesinde sağlam bir finansal yapımız ve nakit akış gücümüz var. Gayrimenkul portföyümüzün önemli bir bölümü kira geliri getiren gayrimenkullerden oluşuyor. Uzun vadeli ulusal notumuzun ‘AA (Trk)’, kısa vadeli ulusal notumuzun ise ‘A-1+ (Trk)’ olarak artırılması şirketimize duyulan güveni bir kez daha pekiştirdi. Yükselen kredi notumuzla birlikte Emlak Konut GYO ve Halk GYO’nun ardından genel sıralamada kredi derecesi en yüksek üçüncü gayrimenkul geliştiricisi olurken, özel sektör temsilcisi gayrimenkul geliştiriciler arasında ise birinci sıraya yerleşme başarısı gösterdik. Başarılarımızı sürdürülebilir bir zeminde yönetmek adına pandemi döneminde bile yeni projeler üretme konusunda çalışmalarımızı sürdürdük ve pandeminin güç koşullarında konumumuzu güçlendirme başarısı gösterdik. Kurum kültürümüz ve yıllara dayanan bilgi birikimi ve uygulama pratiğimiz sayesinde bugüne kadar konut, ticari alanlar, otel ve ofis alanında birbirinden nitelikli gayrimenkul projeleri ürettik ve gelecekte de üretmeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir gelir yaratma üzerine kurulu iş modelimiz sayesinde doğru zaman, doğru lokasyon ve doğru konseptteki projelere ağırlık vereceğiz. Ülkemizin potansiyeline inanıyoruz. Özellikle gayrimenkul sektöründe bizim gibi ihtiyaca yönelik doğru projeler üreten, öngörülü stratejilerle, geniş portföye ve güçlü finansal yapıya sahip firmalara talep her zaman var. Orta ve uzun vadede gelirlerimizin artması, beraberinde yeni istihdam olanaklarının oluşturulması ve ülkemiz ekonomisi için yeni değerler yaratılması şirketlerimiz için öncelik olmaya devam edecek” dedi.

JCR-Eurasia Rating’in Özak GYO için 2019 yılında açıkladığı kredi notu ise Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu ‘A+ (Trk)’, Kısa Vadeli Ulusal Notu’nu ise ‘A-1 (Trk)’ şeklinde gerçekleşmişti. İki yıla yakın bir süredir dünya gündemini meşgul eden pandemiye rağmen Özak GYO pozisyonunu korumakla kalmayıp kredi notunu da yükseltmeyi başardı.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir