Orta gelirliye konut müjdesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, orta gelirli vatandaşlar için yeni bir kampanya hazırladı. Yüzyılın Kampanyası olarak tanıtılması planlanan kampanya ile önemli fırsatlar sunulması bekleniyor. Kampanyada en önemli başlık faizler olacak. Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altında olması ve gelire göre kademeli uygulanması bekleniyor. İlk kez ev alacaklar için de ek faiz avantajı sunulması gündemde. Faizdeki gibi vadede de tüketiciye fırsat sunulması için 15 yıl taksit imkânı gelmesi bekleniyor.

Yeni kampanyadan 2., 3. evini alacakların değil, gerçek ihtiyaç sahiplerinin faydalanması hedefleniyor. Bunun için de sosyal konutta olduğu gibi bir gelir şartı sunulması planlanıyor.

EVİ OLMAYAN ÖNCELİKLİ

Eğer aile geliri, açıklanacak rakamı aşmazsa fırsat alım şartlarından faydalanılacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da geçtiğimiz günlerde Hürriyet’e özel yaptığı açıklamada bu konuya dikkat çekmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda ana hedefimiz ilk evini alacak vatandaşlara avantaj sağlamak olacak. Kampanya ticari bir araç olmayacak, barınma ihtiyacına çözüm sunacak. Yani biri ‘kampanya şartları güzel, ev alıp satıp kazanayım’ diyemeyecek. Hem yükleniciler hem de bankalarımız aracılığı ile en iyi şartları sunacağız.”

ÜRETİM DE DESTEKLENECEK

Kampanya kapsamında tüketiciler gibi konut üreticilerinin de desteklenmesi bekleniyor. Firmalar artan maliyetler ve öngörülemeyen piyasa şartları nedeniyle frene basınca, arz-talep dengesi bozuldu. Bu da fiyat ve kira artışını beraberinde getirdi. Bu nedenle kampanya ile konut arzının artması ve piyasanın regüle edilmesi de hedefleniyor.

 

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir