Konut güvenli liman olduğunu ıspatladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2021’e ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Aralık 2021’de 226 bin 503 konut, 2021 yılı tamamında ise 1 milyon 491 bin 856 konut satıldı. Rakamları değerlendiren Akyapı Kurucu Ortağı Hüseyin Dinçel, şunları söyledi: “Önce aylık rakamları değerlendirecek olursak, 226 bin 503 adetlik konut satışı, tarihin en yüksek ikinci satış rakamı ve en iyi aralık satışı oldu. Daha önce tarihi kredi kampanyasının uygulandığı Temmuz 2020’de rekor kırılmıştı. Böyle bir kampanya olmadan yakalanan bu rakam, konuta olan talebin ne kadar canlı olduğunu ortaya koyuyor. Son dönemdeki dalgalanmalardan sonra döviz, altın gibi araçlardan karını alanlar konuta yatırım yapıyor. Bu durum, gayrimenkulün güvenli liman olduğunun ispatıdır. Ayrıca konut fiyatlarının artacağı beklentisi de talebi öne çıkıyor. Fiyat artışlarına yakalanmak istemeyenler, bir an önce alımlarını gerçekleştiriyor.”

HEMEN HEMEN YAKALADI

Yıllık ulaşılan 1 milyon 491 bin 856 konut rakamını da değerlendiren Dinçel, “Geçen yıl 1 milyon 499 bin konut satılmıştı. Burun farkıyla rekoru kaçırmış olsak da 1.5 milyona dayanan bu yılın satış adedi de oldukça önemli bir gösterge. Bu yıl 1.5 milyon hedefimiz bulunuyordu, hemen hemen yakalamış olduk. Önümüzdeki yıl bu adetleri de geçeceğimize, konutun yatırımın parlayan yıldızı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

YABANCIDA DA REKOR

2021’de yabancıya satışta da rekor var. Türkiye genelinde 2021 yılında yabancılara 58 bin 576 konut satıldığını ifade eden Dinçel, şöyle konuştu: “7.841 adet ile yabancıya konut satışında bugüne kadarki en yüksek aylık seviye görüldü. Yabancıda rekor kırılacağı kasım ayından kesinleşmişti. Özellikle döviz kurundaki yükseliş sonrası yabancıya oluşan fiyat avantajı ve gurbetçilerin ilgisi yabancıda rekoru getirdi. Önümüzdeki yıl bu trendin devam etmesini, yabancıya en az 70 bin konutun satılmasını bekliyoruz.”

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir