Konut arzına kampanya dopingi

Yeni Evim Konut Finansman Programı’nın detayları belli oldu. 0.69 faiz oranı, azami 15 yıl vade ve yüzde 10 peşinat oranı gibi oldukça cazip koşullar sunuluyor.Öncelikle kampanyadan faydalanacak kişilerin hali hazırda evlerinin olmaması, yeni konutu almak istedikleri şehirde son bir yılda konut satmamış olmaları ve aldıkları evi 5 yıl süre ile satmamaları gerekiyor. Satın alınacak konutun ise sıfır, sosyal donatıları olan, deprem yönetmeliğine uygun, sıfır atık ve enerji verimliliğine uygun konutlar olması kriterler arasında.

SEKTÖR İÇİN POZİTİF

Kampanya kapsamında vatandaşların sadece tamamlanmış, belirli oranda tamamlanmış, bankaların kredi verme kriterlerine uygun olan ve yapımına başlanacak konutlar için kredi kullanabileceğini belirten Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Bir süredir konut piyasasında fiyat artışının önemli sebeplerinden birinin de arzdaki düşüş olduğunu söylüyoruz. Endeksa verilerine göre aralık ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 185, kira değerlerinde yıllık değer artışı ise yüzde 160 seviyesinde. 2022 yılındaki konut satışlarının içinde sıfır konutların satış oranı ise sadece yüzde 30 seviyesinde. 2019 senesi öncesinde bu oran yüzde 38-47 aralığında gerçekleşmekteydi. Dolayısıyla bu kampanya ile sıfır konutların satışını ve üretimini hızlandırmanın da amaçlandığını görmekteyiz. Bu da sektör açısından oldukça pozitif bir gelişme” değerlendirmesinde bulundu.

FİYATLARA SINIRLI ETKİ

İlk etapta 100 bin ailenin ev sahibi yapılması planlanan kampanyada, 3 bölgeye ayrılarak belirlenen kredi limitlerinin oldukça cazip ve uygun göründüğünü de sözlerine ekleyen Öğüt, “Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1 milyon 720 bin TL, İstanbul’da ortalama konut fiyatı 2 milyon 650 bin TL, Ankara’da 1 milyon 336 bin TL, İzmir’de ise 2 milyon 239 bin TL. Herkesin aklına gelen soru ise daha önceki konut kredisi kampanyalarında olduğu gibi bu kampanya da konut fiyatlarının artmasına sebep olur mu? Kampanyanın sadece belirli bir hedef kitle ve sıfır konutlar ile sınırlandırılmış olması sebebi ile tüm konut fiyatlarına çok fazla etkisi olacağını düşünmüyorum. Hali hazırda konutu olan kişiler ise konutlarını satıp, satışın yapıldığı il dışındaki illerdeki sıfır konutlara yönelerek kampanyadan faydalanma kriterlerini sağlayabilirler. Dolayısıyla konut piyasasında bir satma, satın alma şeklinde hareketlenme olacaktır. Ayrıca, sıfır konutlar ve inşaatı devam eden konutlar tarafında da hali hazırda düşük fiyatlı olanların belirlenen kredi limitlerine doğru yükselmesi de mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir