Konut alan yabancılar ev eşyalarına da 4.3 milyar lira harcadı

Geçen yıl yabancılara 40 bin 812 adet konutun satıldığını anımsatan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye’de konut alan yabancıların yüzde 70’inin satın aldığı evde oturduğunu ve sadece eşya için 4.3 milyar liralık harcama yaptıklarını söyledi.

Yabancılar konuta ortalama 151 bin Dolar ödedi

Yabancıların, 2020’de Türkiye’de aldıkları konut başına ortalama 151 bin dolar ödediğini, toplam rakamın ise 6.2 milyar doları bulduğunu belirten Akbal, “Yatırımcılar, sadece konuta para ödemedi. Bunun yanı sıra ev eşyası için de ciddi bir rakam ayırdı. Türkiye’den konut alan yabancılar, iç dizayn, mobilya, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi ev eşyasına ortalama 150 bin lira harcadı. Yabancıların yüzde 70’i aldığı evde oturuyor. Dolayısıyla geçen yıl 28,6 bin yatırımcının aldığı evde oturduğunu düşünüyoruz. Araştırmalarımızdan ortaya çıkan verilere göre, 2020’de aldığı evde yaşamayı tercih eden yabancılar sadece eşya için de 4.3 milyar lira harcadı.” dedi.

Türkiye’nin yabancıya konut satışında her geçen yıl daha iyi noktaya gittiğini, Avrupa’daki rakip ülkeleri geride bırakmaya başladığını aktaran Akbal, İstanbul’un yabancıya satışta başı çektiğini kaydetti. Akbal, her geçen yıl yabancıya konut satışı yapılan illerin sayısının arttığını, vatandaşları Türkiye’den ev alan ülke sayısının ise 180’i aştığını bildirdi.

Konut alan yabancıların yıllık ortalama 2,5 ay kaldığı Türkiye’de bu süre içinde ev eşyası dışında yaşam, seyahat, yemek, sosyal faaliyet gibi ihtiyaçlar için de önemli kaynak ayırdığına dikkat çeken Akbal, “Burada da 2 milyar liraya yakın bir harcama olduğunu, dolayısıyla yaşam ve diğer harcamalarla birlikte toplam rakamın 6 milyar lirayı aştığını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir