İstanbul’daki havalimanlarında 4 bin 875 yolcunun testi pozitif çıktı

İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pandemi nedeniyle Temmuz 2020’de açılan PCR test merkezinde yolculara verilen hizmet devam ediyor. İki havalimanında kurulan test merkezleri 7/24 saat esasına göre hizmet veriyor.

İstanbul Havalimanı’ndaki test merkezi açıldığı günden bugüne kadar 325 bin yolcu PCR testi yaptırırken, 3 bin 400 yolcunun testi ise pozitif çıktı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 144 bin 735 yolcu test yaptırırken, bunların bin 475’i pozitif çıktı. Söz konusu iki havalimanında toplam 469 bin 735 yolcu PCR testi yaptırırken, bunlardan 4 bin 875’inin testi pozitif çıktı.

Havalimanlarında kurulan günlük 5 bin test kapasiteye sahip PCR test merkezine gelen yolculardan boğaz ve burundan alınan sürüntüler, yine burada bulunan laboratuvarlarda işlenerek sonuçlar 2 ila 4 saat arasında yolcuya bildiriliyor. Yolcular, 250 TL’ye yaptırdıkları bu testlerin sonuçlarını İngilizce ve Türkçe olarak sonuç verme bankosundan alırken, e devlet ve e-nabız sistemleri üzerinden de sonuçlarını öğrenebiliyorlar. Test merkezinde PCR testinin yanı sıra yolcular antikor ve antijen testi de yaptırabiliyor.

İki havalimanındaki test merkezlerinde PRC testi pozitif çıkan yolcular görevliler tarafından izole ediliyor. Testi pozitif çıkan yolcuyu izole eden görevliler Sağlık Bakanlığı görevlilerini arayarak yolcuyu teslim ediyor. Yolcunun İstanbul’da karantinada kalacak evi veya oteli olmaması halinde karantina sürecini geçirmesi için Bakanlık yetkililerine bilgi verilerek yurtlara gönderiliyor.

İHA

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir