İş Yeri Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son yıllarda yatırım yapmak isteyen insanların direkt olarak satılık işyeri ilanlarına baktığı bilinmektedir. Bunun nedeni ise iş yeri satın almanın en iyi yatırım yöntemlerinden birisi olması. Sağlam bir planlamayla birlikte kârınızı çok kısa bir süre içerisinde arttırabilirsiniz.

İş Yeri Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet iş yeri satın almak güzel bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Fakat iş yeri satın alırken bazı durumlara dikkat etmezseniz, kazanç sağlamanız da zor olacaktır. Öncelikle devren satılık işyeri alırken mutlaka konumuna çok dikkat etmelisiniz. Yani mesela alacağınız bölgedeki toplu taşıma araçlarının durakları, hastaneler ve alış veriş merkezleri çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca merkezi semtleri de tercih edebilirsiniz.

  1. Konum

Konum açısından, ileride yapılacak projeleri de takip edebilirsiniz. Bilindiği gibi İstanbul’da her geçen gün yeni bir projenin inşaatında başlanmaktadır. Bu projeleri takip ederseniz, proje başlamadan önce o bölgeden çok mantıklı yatırımlar yapabilirsiniz. Böylelikle proje tamamlandığında, satın aldığınız iş yerinin değeri de çok ciddi boyutlarda artacaktır.

Yatırım yaparken, bazı iş kollarına uygun olan iş yerlerine bakmanız da avantajlı olacaktır. Mesela hastanelerin çok olduğu bir bölgede eczacılar sıkça kiralık iş yeri arayışında olmaktadır. Böyle yerlerden satılık arsa ya da iş yeri almanız güzel bir yatırım fikri olabilir.

  1. İş Yeri Projelendirmesi

İş yeri satın alırken, dikkat etmeniz gereken başka bir önemli detay da alacağınız yerin iş yeri olarak projelendirilmesidir. Eğer iş yeri olarak projelendirildiyse, kiracı bulmanız çok daha kolay olacaktır. Hatta satmak istediğiniz zaman da satışı kolaylaştıracağını söyleyebiliriz. Ayrıca alacağınız yerde depo ya da bodrum varsa, tapuda kayıtlı olup olmadığına bakmanız da önemli olacaktır.

  1. Deprem Yönetmeliğine Uygunluk

Yatırım yapılırken özellikle satılacak olan zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Yani satacağınız yerin özellikleri ne kadar iyiyse o kadar kolay ve yüksek fiyata satabilirsiniz. Yatırım yaparken mesela mutlaka alacağınız yerin deprem yönetmeliğine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı kanunlarla bu durum zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle ilerde sorun yaşamamak adına deprem yönetmeliğine uygun yerleri tercih etmeniz çok önemlidir.

  1. Borç

Yatırım yapmak, alınan bir yerin ileride çok daha yüksek fiyatlarla satılarak kar edilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle İstanbul’da satılık iş yeri bakarken, alacağınız yerin borcunun olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.

  1. Fiyat Uygunluğu

Bu konudaki son maddemiz de fiyatının uygun olmasıdır. Yani satın aldığınız yerden kâr edebilmeniz için en azından kiracılarınızdan alacağınız paranın bir süre sonra sizin satın aldığınız miktarı tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca satın almadan önce, satın alacağınız yerin o fiyatı hak edip etmediğini de çevredeki iş yerlerinin fiyatlarını öğrenerek kıyaslayabilirsiniz. Böylece fiyat uygunluğunu da test etmiş olursunuz.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir