GYODER: Birinci el konut desteklenecek, konut üretimi artacak

TOKİ Sosyal Konut Projesi sonrası orta gelir grubu konut kampanyası için detaylar netleşti. Yeni Evim Projesi’nde toplam 25 milyar liralık finansman sağlanırken, faiz yüzde 0.69’dan başlayacak. Kredi üst limitinde ise üst sınır 5 milyon lira olacak.  Kampanyayı değerlendiren GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, faiz oranlarının başvuru sahibinin gelirine göre belirlenecek olmasının ve belirlenecek gelir grubu dışındakilerden başvuru alınmamasının, birinci eli destekleyeceğini ve ilk defa konut sahibi olacak kişilerin erişimini kolaylaştıracağını açıkladı.

TOKİ Sosyal Konut Projesi sonrası orta gelir grubu konut kampanyası için detaylar netleşti.  Yeni Evim Projesi’nde toplam 25 milyar liralık finansman sağlanırken, kredi üst limiti sınırı 5 milyon lira olacak. Tüketicilere kredi miktarı, ödeme şekli ve vadeye göre faiz seçeneği sunulurken, kredi faiz oranları yüzde 0,69 ila yüzde 0,99 arasında değişecek. İlk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanması planlanıyor. Ayrıca kampanya ile alınacak konut 5 yıl boyunca da satılamayacak. Kampanyadan konutu olmayanlar yararlanırken, kredi yeni konutlar için geçerli olacak. Konut kampanyası için İstanbul birinci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller 3. bölge olarak belirlendi.

Kampanyayı ve detaylarını değerlendiren GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gayrimenkul sektörü bir süredir bu kredi kampanyasına kilitlenmiş durumdaydı. Çünkü konut satın alıcısı da ihtiyaçlarını buraya endekslemiş olduğu için özellikle son aylarda çok düşük bir konut satış grafiği gördük. Bu açıdan kampanyanın açıklanmış olması hem konut satın alıcısını hem de konut geliştiricisini rahatlattı. Öte yandan bütün dünyada konut ihtiyacının karşılanmakta zorlanıldığı bir ortamda devletimiz ardı ardına ortaya koyduğu programlarla bu noktada çok önemli bir toplumsal destek ortaya koymuş oldu. Bunu çok önemli buluyoruz, çünkü şu anda konut ve barınma meselesi milli bir meseleye dönüştü. Bu noktada devletimiz bu adımları atmışken biz de iş dünyası olarak konuya toplumsal ve sosyal açıdan yaklaşmalıyız.  Açıklanan kampanya birinci eli destekleyen ve ilk defa konut sahibi olacak kişilerin erişimini kolaylaştıracak bir sistem. İnsanların aylık geliriyle faizi ödeyebildiği bir kredi imkanı, birinci el piyasasını ve üretimi desteklerken, ilk defa ev alacaklara özel kriterler oluşturularak toplumsal ve sosyo ekonomik katkı arttrılacak. Kampanya detaylarına göre, sağlanacak finansman İstanbul’da en çok 5 milyon lira, 2. Bölge illerinde en çok 3 milyon lira, 3. Bölge illerinde en çok 2 milyon lira olacak. Asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenirken, azami 15 sene vade sağlanacak. Finansman faiz oranı yüzde 0.69’dan başlayacak. Açıklanan kararlar, ilk kez konut sahibi olacaklar için çok olumlu adımlar. Taksitlerin hane gelirinin yüzde 40‘ını geçmeyecek olması da ödeme kolaylığı sağlamış olacak.” dedi

Kampanyada belirli gelir grubunun üzerindeki ailelerden başvuru alınmamasının çok olumlu bir adım olduğunu da sözlerine ekleyen Kalyoncu, “Özellikle üst gelir grubunun yatırım amaçlı lüks konut finanse etmesi bu şekilde önlenmiş olacak. GYODER olarak yatırım amaçlı konut alan kişilerin orta ve düşük gelir grubuyla aynı imkanlara sahip olmasını böyle bir dönemde biz de doğru bulmuyoruz. Hükümet tarafında da çalışmalar buradaki dengeyi oturtmak amaçlı yapıldı. Kampanyada insanların gelir düzeylerine göre ödeyebilecekleri faiz oranları kurgulanarak, orta gelir seviyesindeki kişilerin erişebileceği imkanlar sağlanacak.  Bu kampanya ile hem toplumsal ihtiyaç karşılanacak hem de üretim desteklenecek. Sosyal adaleti sağlamak, en yüksek sosyo ekonomik faydayı da ortaya koyuyor. Konuta erişimin en çok zorlanıldığı il olan İstanbul’un bu programda ayrı bir bölge olarak ele alınmasını ve yine toplumun tümüne bu imkanın daha adil bir şekilde sunulmuş olmasını olumlu buluyoruz.” şeklinde konuştu.

Kredi kampanyasının gayrimenkul sektörünü canlandıracağını da ifade eden Kalyoncu, “Birinci el piyasasını destekleyen bir kredi genişlemesi olacak. Buradan üretecekleri kaynakla tekrardan konut geliştirecek firmaların projelerinde bu fonlamanın olabiliyor olması muhakkak ki üretimi de destekleyecektir. Çünkü şu an dünyadaki birçok konjonktürel sıkıntıdan dolayı üretmek zorlaştı. Her ne kadar geliştiricilerimiz yurt dışı fırsatlara bakıyor olsa da dünyanın her kıtasında farklı sıkıntılar var. Bu açıdan bir şekilde riskleri iyi yönettiğimiz, geliştiricilerin üretmeye devam ettiği fakat bu ürettikleri konutların da toplumun genel ihtiyacına karşılık veren konutlar olmasını çok önemsiyoruz. Sektör bu noktada gerçekten bir motivasyon içerisinde, çünkü üretmek istiyor, birikimini kullanacak alanlar arıyor. Devlet atılacak adımları hızla atarken, özel sektör de üzerine düşeni yapmalı. GYODER olarak erişilebilir kiralık konut modeli ile biz de konut geliştirme süreçlerinde yeni bir iş modeli ile halkımızın ve devletimizin yanında olacağız. Erişilebilirliği kolaylaştıracak kiracı ve ev sahibi dinamiğine yeni bir açılım getirecek modelimiz için çalışmalarımızı hızlıca sürdürüyoruz. Bu kampanya önce toplumsal ihtiyaçları karşılayan, sonrasında sektörün de üretmesine katkı verecek bir gelir üretimini sağlayacak noktaya gelecektir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir