Güncellenen veriye göre turistin ortalama harcaması geriledi

TÜİK, Turizm İstatistikleri, III. Çeyrek: Temmuz – Eylül, 2022 verilerini yayımladı.

Kurum, turizm gelirinin güncellenerek yayımlandığını duyurdu.

Buna göre, 3. çeyrekte turistin kişi başı ortalama harcaması 855 dolar olarken yüzde 17,5’lik düşüş görüldü. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde kişi başı ortalama harcama bin 36 dolar olarak kaydedilmişti. Gecelik ortalama ise 91 dolardan 89 dolara gerileyerek yüzde 2,1’lik düşüş görüldü.

TÜİK’in revizyon sonrası Türkiye’nin son 10 yıllık toplam turizm geliri yukarı yönlü 20 milyar dolar güncellendi.

Gelir yüzde 27,1 arttı

Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 27,1 artarak 17 milyar 952 milyon 361 bin dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 14,3’ü ülkemizi ziyaret eden yurt dışı ikametli vatandaşlardan elde edildi.

Bu çeyrekte yapılan harcamaların 12 milyar 562 milyon 557 bin dolarını kişisel harcamalar, 5 milyar 389 milyon 804 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Ziyaretçi sayısı yüzde 54 arttı

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2022 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 54 artarak 21 milyon 128 kişi oldu. Ziyaretçilerin yüzde 11,3’ünü 2 milyon 374 bin 125 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Bu çeyrekte ülkemizden çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcaması 89 dolar oldu. Geceleme yapan yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcaması ise 62 dolar oldu.

TÜİK’ten yapılan açıklamada, turizm istatistiklerinin iyileştirilmesine yönelik olarak Türkiye İstatistik Kurumu, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi işbirliğiyle ana revizyona ilişkin çalışmalar yürütüldüğü hatırlatıldı. Revizyon kapsamında yeni veri kaynaklarının sisteme entegre edildiği, metodolojik iyileştirmeler gerçekleştirildiği ve 2012 yılına kadar geriye dönük olarak güncellendiği belirtildi.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir