Golden Sign: “Yabancıya satışta bölgesel kota gerekliydi, hatta geç alınmış bir karar oldu

İstanbul’daki yabancı yoğunluğuna karşı bazı ilçelerin yabancı oturumuna kapatıldığını hatırlatan Golden Sign Kurucu Ortağı Sedat Karakütük,Esenyurt ve Fatih daha önceden yabancı oturumuna kapatılmıştı. Son olarak bunlara Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu ilçeleri eklendi. Bu karar gerekliydi, hatta geç alınmış bir karar oldu” dedi.

Gayrimenkul değerler konusunda global yatırımcılara yatırım danışmanlığı hizmeti veren Golden Sign Kurucu Ortağı Sedat Karakütük, yabancı yatırımcılarla yoğun şekilde çalıştıklarını belirterek, İstanbul’da bazı bölgelerdeki yabancı yoğunluğuna karşı bazı ilçelerin yabancı oturumuna kapatıldığını hatırlattı.

Özellikle bazı bölgelerde Suriye, Irak ve İran vatandaşlarının neredeyse yerli nüfusu geçer hale geldiğini dile getiren Karakütük, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sedat Karakütük “Yabancı yatırımcılar için bazı ilçelerde yeni lokasyonlarda ikamet etme kısıtlaması getirildi. Öyle ki; belli noktalarda yığılmalar oldu, devlet de buna karşı bir önlem olarak yabancıya satış konusunda bazı bölgelerde satışlara sınırlama getirdi. Bazı ilçeleri yabancılara kapatma kararı aldı. Bu karar gerekliydi, hatta geç alınmış bir karar oldu bile diyebilirim. Esenyurt ve Fatih daha önceden yabancı oturumuna kapatılmıştı. Son olarak bunlara Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu ilçeleri eklendi. Bundan sonra 10 ilçede yeni yabancı oturumunun önüne geçildi” diye konuştu.

Yatırımın yönü ülke geneline çevrildi

Yatırımcı özellikleri olduğunu da belirten Golden Sign Kurucu Ortağı Sedat Karakütük, bundan böyle yönlerini İstanbul’un yanı sıra Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlere çevirmeye başladıklarını söyledi. Ukrayna savaşının da etkisiyle beraber Rus, Ukraynalı ve Çeçenler’in de artık Türkiye’yi tercih etmeye başladıklarını belirten Karakütük “Rusya, Ukrayna ve Çeçenistan vatandaşları daha çok Antalya, Bodrum, İzmir taraflarına yöneliyorlar. Hatta sadece ev değil, işyeri de almaya başladılar. Yabancılar artık popüler bölgelerin dışında, ön planda olmayan bölgelere de gitmeye başladı. Biz de yatırımlarımızı o bölgelerde yoğunlaştırmaya başladık. Balıkesir ve Çanakkale’de birçok yatırımı hayata geçirmek üzere planlarımızı yaptık. Adatepe, Yenice, Küçükkuyu gibi farklı lokasyonlarda katma değeri yüksek yatırımlarımız olacak” dedi.

www.goldensign.com.tr

444 6 069

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir