Fahiş fiyatlar sonrası kira göçüne şirketler de dahil oldu

İstanbul ve büyük şehirlerde artan kiralar, şirketleri taşınmaya zorluyor. Şirketler son dönemde özellikle kira ve benzeri giderlerini azaltmaya çalışıyor. Kiraların daha ucuz olduğu ofislerin tutulması veya ortak çalışma alanlarının kiralanması, çözümlerden bazıları.

“KİRA MALİYETLERİNDE CİDDİ ARTIŞ VAR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Hakan Özelmacıklı, “İşyerlerinde kira artış oranı son 12 aylık TÜFE’nin ortalaması olarak kabul ediliyor ve bu da esnafı ve tacirleri zorlayan bir rakama geldi. Yüzde 70 gibi, kira maliyetlerinde çok ciddi bir artış var” dedi.

Bazı şirketler merkezden çevre semtlere taşınırken, bazıları da tek büyük bir merkez ofis yerine stratejik bölgelerde küçük ofisler açarak operasyonel maliyetlerini azaltmaya çalışıyor.

Kira dışında da maliyetlerin şirketleri zorladığını söyleyen Özelmacıklı, “Tabi bu maliyetler malum sadece özellikle büyükşehirlerde plaza kiraları ya da aidatlarla sınırlı değil özellikle servisler, servisle beraber ulaşım maliyetleri ve bu noktada çalışanların yaşadıkları şehirlerdeki geçim maliye endekse göre farklılık göstermesi bu şartları etkiliyor diyebiliriz” dedi.

“ÇAĞRI MERKEZLERİ ÖNCÜ OLDU”

İlk önce çağrı merkezlerinin büyükşehirler dışına çıkarak harekete öncülük ettiğine dikkat çeken sektör yetkilileri, özellikle yazılım, telekomünikasyon gibi dışardan mobilize çalışılabilen işlerde hızlı bir göç olduğuna dikkat çekiyor. KPMG’nin anketine katılan, yiyecek, içecek ve perakende sektörlerindeki katılımcıların yüzde 90’ı ise uzaktan çalışma politikası planladıklarını belirtiyor.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir