Emrullah Yedikardeş: Hem satış hem üretim teşvik ediliyor

Hükümetin orta gelirliye konut kredi finansmanı sağlayan paketinde konut kredi faizi Mayıs 2013 seviyesine çekildi. Kampanyayı değerlendiren Karmar İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, garantörlük anlaşması olan tüm projeleri kapsayan kampanya ile düşük gelir gruplarına ev sahibi olma yolunun açıldığını söyledi. Emrullah Yedikardeş sözkonusu kampanyanın bugüne kadarki en etkili kampanyalardan biri olacağını, hükümetin bu hamlesiyle hem alıcıları hem konut üreticilerini teşvik ettiğini açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile Maliye ve Hazine Bakanı tarafından açıklanan Yeni Evim Kampanyasının koşulları inşaat sektöründe heyecan yarattı. 15 yıl vadede faizi yüzde 0.69’a çeken kampanyanın inşaat sektöründeki durgunluğa son vermesi bekleniyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Karmar İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, bölge ve şirket ayrımı yapmaksızın, Türkiye’nin her yerinde kredi garantörlük anlaşması bulunan projeleri kapsayan bu paketin, sektörde hareketliliği artıracağını, henüz evi olmayan aileleri ev sahibi olmaya yönelteceğini söyledi.

Gerçek bir mortgage denemesi

Kredi faizlerinin en son Mayıs 2013 yılında yüzde 0.69’u gördüğünü hatırlatan Emrullah Yedikardeş, böylece taksitlerin düşük olacağını, ayrıca peşinatın yüzde 10 olarak belirlenmesinin de aileleri ilk adımı atmada nakden fazla zorlamayacağını açıkladı.

Hileli satış önleniyor

Kampanyadan gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilmesi için hileli satışların da önlendiğini belirten Emrullah Yedikardeş bu nedenle son 1 yıl içinde ev satışı yapmama koşulu getirildiğini, böylece üzerinde tapulu evi olanların suni bir satış yaparak bu kampanyadan yararlanmasının önlendiğini söyledi. Emrullah Yedikardeş yatırım amaçlı değil, gerçekten barınma ihtiyacı olanların bu imkanlardan yararlanmasının planlandığını belirtti.

Projeler raftan inecek

Kredi limitinin İstanbul’da 5 milyon lira ile sınırlı olmasını da değerlendiren Emrullah Yedikardeş, kentteki her projede belli oranda dairenin bu imkana dahil olacağını belirterek, “Yeter ki firmalar bankalarla garantörlük anlaşması yapmış olsun. Böylece müşterilerin inşaat tamamlanma kaygıları giderilirken, merdiven altı üretim yapan şirketlere karşı da korunma sağlanmış olacak. Faizlerin önemli bir kısmının devlet tarafından üstlendiği bu kampanyada, konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunuluyor ki bunun da üretimi destekleyici yanı olduğunu söyleyebiliriz. Açıklamalara göre, inşaata başlayacak projeler de kapsam dahilinde. Bu daprojelerin raftan ineceğini gösteriyor. Türkiye’de gerçek bir mortgage denemesi olacak. Milletimize hayırlı olsun” dedi.

 

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir