Avrupa’yı kuraklık vurdu: Tüm zamanların en sıcağı

Avrupa’da bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık nedeniyle İsviçre’deki kayak merkezleri beklentilerin altında bir sezon geçiriyor.

Normal şartlarda yılın bu zamanlarında rekor düşük sıcaklığın kaydedildiği İsviçre Alpleri’nde bu yıl yeterli kar yağışının olmaması, kayakçılar ve kayak merkezindeki işletmeciler için problem olmayı sürdürüyor.

20 DERECEYİ AŞTI

İklim değişikliğinin de etkisiyle, sıcaklıkların özellikle yılın ilk günlerinde Avrupa genelinde mevsim normallerinin üzerinde olduğu, bazı yerlerde 20 dereceyi aşan sıcaklıkların yaşandığı görüldü.

Avrupalılar ocak ayında güneşli ve sıcak havanın tadını çıkarırken bu tablo İsviçre’deki kayak turizmini olumsuz etkiledi.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEĞİ

İsviçre Alpleri’nde mevsime göre olağandışı bir sıcaklık yaşanırken 1 Ocak’ta Alpler’in kuzeyinde 20,9 derece ile “tüm zamanların en yüksek ocak ayı sıcaklığı” kaydedildi.

Alpler’deki sınırlı kar, özellikle alçak kesimlerdeki kayak teleferiklerinin kapanmasına neden olurken kayak yapmak isteyen turistleri de yüksek yamaçlara yönlendirdi.

İsviçre’deki bazı işletmeler ise kış sporları alanlarının yerine yaz bisiklet parkurlarını açtı.

FESTİVALLER İPTAL

Graubünden kantonunda yer alan Splügen-Tambo bölgesindeki bazı kayak merkezleri, kar eksikliği, aşırı yağmur ve yüksek sıcaklık nedeniyle yeni bir bildiriye kadar kapanma kararı aldı.

İsviçre Federal İklim ve Hava Bilimi Ofisi, batıdan ve güneybatıdan gelen sıcak hava dalgasıyla yüksek sıcaklıkların devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

2 bin metrenin üzerinde yer alan dağlarda kar yağışı görülürken daha alçak bölgeler bu yıl yeterli kar yağışı almadı.

Bern kentine bağlı Grindelwald köyünde her yıl geleneksel olarak yapılan Dünya Kar Festivali de iptal edildi.

Yetkililer, son ana kadar bu yıl da festivalin yapılması için uğraş verdiklerini ancak vazgeçmek zorunda kaldıklarını belirtti.

 

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir