Avrupa’da havaların soğumasıyla depolardaki gaz oranı geriledi

Geçen ay boyunca mevsim normallerinin üzerindeki hava şartları sayesinde Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık’ta doğalgaz talebi geçen yılın aynı dönemine göre düşük seyretti. Bu da doğalgaz depolarındaki doluluk oranının birçok AB ülkesinde ay boyunca yüzde 94, Birleşik Krallık’ta da yüzde 100 seviyesinde kalmasına yardımcı oldu.

Gas Infrastucture Europe verilerinden derlenen bilgilere göre, aralık ayı itibarıyla kendini hissettiren soğuk hava koşullarına bağlı olarak AB genelinde doğalgaz depolarındaki doluluk oranı 13 Aralık itibarıyla yüzde 87,3’e gerilerken, Birleşik Krallık’ta bu oran yüzde 87,7 olarak hesaplandı.

8 ÜLKEDE DOĞALGAZ DEPOSU BULUNMUYOR

AB ülkeleri arasında en yüksek gaz depolama kapasitesine sahip Almanya’da depoların doluluk oranı 13 Aralık itibarıyla yüzde 92,4, İtalya’da yüzde 87,2 ve Fransa’da yüzde 88,1 seviyesinde bulunuyor.

Doğalgaz depolarındaki doluluk oranı en düşük AB ülkesi yüzde 51,6 ile Letonya olurken, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Slovenya ile İrlanda’da doğalgaz deposu bulunmuyor.

Hollanda’nın gaz depoları yüzde 82,7, Avusturya’nın yüzde 89 ve Macaristan’ın yüzde 78 dolu bulunuyor. Ukrayna’nın doğalgaz depolarındaki doluluk oranı ise aynı dönem itibarıyla yüzde 28 seviyesinde seyrediyor.

‘KESİNTİ YAŞANMAMASI İÇİN TALEP BASKILANMALI’

Soğuk hava şartları nedeniyle doğalgaz ve elektrik talebinin arttığını ve bazı ülkelerde rüzgardan elektrik üretiminin düşük kalmasının gaz depolarından çekişi hızlandırdığını belirten uzmanlara göre, doğalgaz ve elektrik kesintisi yaşanmaması için talebi baskılamak en etkili yöntem olarak öne çıkıyor.

Araştırma kuruluşu Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA) Avrupa Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz, yaptığı değerlendirmede, “Elektrik kesintilerinin olma riski var ama bu da kışın ne kadar sert geçeceğine ve ülkelerdeki elektrik üretim santrallerinin durumuna bağlı. Örneğin, daha önce elektrik ihracatçısı olan Fransa’da şu anda nükleer santrallerdeki sorunlar nedeniyle bu santrallerden elektrik üretiminde sorunlar yaşanıyor” diye konuştu.

Jaller-Makarewicz, ülkelerin karşılaştığı en büyük zorluğun fiyatlar ve tedarik kısıtı olduğunu belirterek, doğalgazı verimli kullanmanın önemine dikkati çekti.

‘ISINMA KAYNAKLI GAZ TALEBİ ARTIYOR’

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Doğal Gaz Analisti Gergely Molnar da mevcut soğuk hava dalgasının doğalgaz talebi üzerindeki etkisine işaret ederek, “Şu anda Avrupa’da özellikle ısınma kaynaklı doğalgaz talebinin arttığını görüyoruz. Rüzgar santrallerindeki düşük üretim seviyeleri de doğalgaz santrallerine ihtiyacı artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Zorlu hava şartlarına rağmen doğalgaz talebinin geçen yılın bu dönemine göre daha düşük seyrettiğini aktaran Molnar, şunları kaydetti:

“Tasarruf önlemleri ve sanayideki düşük gaz kullanımı toplam tüketimi azaltıyor. Ayrıca, Avrupa’da Rusya dışı kaynaklardan gaz tedarikinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı neredeyse rekor seviyede. Doğalgaz depolarındaki yaklaşık yüzde 88 doluluk da 5 yıl ortalamasının yüzde 14 (11 milyar metreküp) üzerinde”

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir