Arsanın Ne Kadarına Ev Yapılabilir?

Birçok amaca hizmet edecek şekilde konut inşası gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Özellikle ister profesyonel bir şekilde inşaat firmalarından destek alın ister geçici müteahhitlik belgesi alarak istediğiniz alana bina yapımını sağlayın, arsa planlaması ve tüm inşaat süreçleri adım adım izlenen noktalara sahiptir.

Arsanın ne kadarına ev yapılır sahip olduğum arsa istediğim bina üretimi için gerekli alana sahip mi gibi sorular bu süreçte ilk cevap bulunması gereken konular arasındadır. Daha planlı ve sistematik bir süreç için çok net rakamlar ile hesaplamalar getirilmelidir. Bu süreçte profesyonel hizmet almak için ister firmalar ile ister gerekli izinler çıkartarak kendiniz başlama yapabilirsiniz.

Arsa Planlaması Nasıl Yapılır?

Arsaya kaç daire yapılır hesaplama süreci ilk bakışta kullanıcılara zor bir süreç gibi gözükse de aslında oldukça pratik adımlara sahip, sistematik bir şekilde ilerleyen bir süreçtir. Hesaplama işlemleri genellikle arsanın sahip olduğu metrekare üzerinden hesaplanır ve mimari süreçten önce ilgili kişiler tarafından belirlenebiliyor. Belirli bir alana sahip olan ev ya da konutun mimari haritasının oluşturulmasından önce imar durum belgesi elde edilebilir, bu belge sayesinde yapılacak işlemin sınırları belirlenebilir.

İlk yapılan hesaplama süreci hakkında arsanın ne kadarına ev yapılabilir sorusu kullanıcıların aklına gelmektedir. Bu hesaplama, pratik ve net bir şekilde TAKS ve KAKS oranları ile belirlenebilir. TAKS açılım olarak taban alan katsayısı olarak belirlenir. Bu oran sayesinde size ait arsanın üzerinde yapılacak her türlü inşaatın taban oturum alanının arsaya oranı hesaplanır. TAKS oranları genellikle 0.10 – 0.15 – 0.40 – 0.50 – 0.60 – 0.80 ölçülerinde değişiklik gösterebiliyor.

KAKS ise kat alan katsayısı olarak tanımlanır. Bu oran ile inşası gerçekleşecek yapının ya da binanın katlar alanı toplamı ile imar parseli alanına oranı tarafından belirlenir. Bu oran da TAKS hesaplamasında olduğu gibi çeşitli rakamlar ile değişiklik gösterebilir. 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 şeklinde sıralanan bu oranlar arsa ev hesaplamalarında sıklıkla kullanılan iki orandır.

Örnek Bir Arsa Hesaplama

Kavramlar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmanızın ardından bir örnek ile konuyu daha net kavrayabilirsiniz. Örneğin 1000 metrekare arsaya kaç daire yapılır sorusunun cevabı için farklı yöntemler denenebilir. 1000 metrekarelik arsamızın KAKS oranı imar durum belgesinde 1,25 gibi bir orana sahip olsun. Bu katsayı üzerinden hesaplama yaptığınızda, 1000 m2 x 1,25 = 1250 m2 işlemini elde edebilirsiniz.

deriz. Bu elde edilen sonuç bize bina üzerinde yapılabilecek maksimum inşaat alanı hakkında net bir bilgi verir. 1250 metrekareye sahip bir alana ihtiyaç duyulması ile binada yapılabilecek daire sayısı kısa bir oranla hesaplanabilir. TAKS ve KAKS oranları ile ihtiyacınız olan her türlü alan hesaplama bilgilerine ulaşmanız oldukça pratik bir hale gelmiştir.

Arsaya Ev İnşasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsaya kaç m2 ev yapılır hesaplama süreci, sizlere sunduğumuz oranlar ile oldukça hesaplı bir deneyim olsa da net ve profesyonel bir deneyim için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Hesaplama sürecinin daha profesyonel ve planlı bir şekilde ilerlemesi için uzman kişilerden görüş alabilir ve tüm planlama süreçlerinde adımları bizzat takip edebilirsiniz.

Hem arsaya ev dikim hesaplamasında hem de inşa sürecinde çok iyi bir analiz becerisi, çalışılan müteahhit ya da ustanın iyi seçilmesi, kaliteli malzeme kullanımı, ince işçilik, iç ve dış mimaride özenli tasarımlar gibi noktalarda kişiler arasında açık bir iletişimin olması oldukça önemlidir. Bu anlaşmaların resmi bir süreçten geçmesi için bir sözleşme yapabilir, her tarafın istek ve ihtiyaçlarını daha net görebilirsiniz. Bu sözleşmede firma bağlantıları, garanti süreçleri ve inşaatın bitirme zamanı gibi detaylara da yer verebilirsiniz.

Arsa Hesaplaması ve Ev İnşasında Çeşitli Kullanıcı Deneyimleri

Kaç metrekare arsaya kaç metrekare ev yapılır sorusuyla başlayan bu hesaplama sürecinde kullanıcıların kendi gelişimlerine birçok şey kattığını görebilirsiniz. 300 metrekare arsaya kaç metrekare ev yapılır 1000 ya da 500 metrekarede bu oranlar değişir mi gibi çeşitli soruların getirdiği hesaplama süreçleri ve planlamalar zaman yönetimi, etkili iletişim, uzun soluklu proje deneyimi gibi birçok değeri kullanıcıya katmaktadır.

Kaç m2 arsaya bina yapılır binanın özellikleri nasıl olmalıdır gibi soruların cevapları için, hangi tür danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için, ayrıca yatırım olarak ya da kişisel kullanım gibi farklı alanlarda arsa kullanımı için belirlemeniz gereken noktalar bulunur. Bu gibi noktaların kararlaştırılmasının ardından gerekli belgelerin toplanması ve imar sürecine yapılan hesaplamalar ile başlanması önerilir.

Hepsiemlak, gelişen teknolojiye uyum sağlayan özellikleri sayesinde kullanıcılardan olumlu yorumlar almayı başarmıştır. Kullanıcı memnuniyetini amaçlayan profesyonel hizmetleri sayesinde her türlü istek ve ihtiyaçlarınıza cevap bulabilir, dilediğiniz alanda kaliteli bir hizmet deneyimi yaşayabilirsiniz. Arsaya kaç daire yapılır hesaplama sürecinden kiralama ve satın almaya çeşitli alanlarda birçok avantajdan yararlanmanız mümkündür.

Avantajlı fiyatlar ile profesyonel deneyimin bir araya geldiği markamız ve sunduğu hizmetler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için inceleme yapabilir, çeşitli özelliklere ve avantajlara göz atarak daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir