Aremas’ın 2022 hedefi Türki Cumhuriyetler ve Balkanlar

Bundan 12 yıl önce, büyük ölçekli konut projelerine satış ve pazarlama desteği vermek üzere kurulan Aremas, zaman içerisinde iş kollarına konsept geliştirme, proje geliştirme danışmanlığı ve ticari satış ile kiralama fonksiyonlarını da ekleyerek, gayrimenkul üreticilerine tek noktadan 360 derece danışmanlık hizmeti veren bir marka haline geldi.

12 yılda toplam 3 milyon metrekare satılabilir alana ve yaklaşık 5,5 milyar dolar değerindeki ürüne danışmanlık hizmeti veren Aremas, bugün yurt içinde İstanbul ve İzmir’de, yurtdışında Almanya’nın Düsseldorf, Azerbaycan’ın Bakü, Gürcistan’ın ise Tiflis ve Batum şehirlerindeki ofisleriyle çalışmalarını yürütüyor.

12.  yaşını Sunset Grill&Bar’da düzenlenen yılbaşı etkinliği ile kutlayan Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, Aremas’ın zaman içinde yaşadığı dönüşümü davete katılan sektör temsilcileri ve basın mensuplarıyla paylaştı. Konut projelerinin yanı sıra, pek çok ofis binasının kiralama danışmanlığını da yürüttüklerini ve yaklaşık 200 bin metrekare ofisin kiralanmasına danışmanlık hizmeti verdiklerini söyleyen Arslan, ayrıca Aremas’ın sermaye piyasaları ve yabancıya satış operasyonlarında da oldukça güçlü ve aktif olduğunu dile getirdi.

Aremas’ın iş kolları itibariyle, farklı alanlarda rekabet içerisinde olduğu kurumlar olsa da özellikle konut alanında tüm hizmetleri 360 derece verebilen bir rakipleri olmadığını belirten Arslan, “Ayrıca rakiplerimizle kurduğumuz şeffaf iletişim kanalları sayesinde, pek çok projede iş ortaklığı da yapmaktayız” dedi.

2022’de hedef Türki Cumhuriyetler ve Balkanlar

Aremas’ın ilk yurt dışı ofisinin 2 yıl önce Almanya’nın Düsseldorf kentinde açıldığını belirten Arslan, “Almanya’daki Türklere Türkiye’deki gayrimenkulleri sunmayı amaçladık ve bu yönde de faaliyetlerimiz devam ediyor; ancak aradan geçen sürede öngörmediğimiz bir şekilde Türkiye’den de Almanya’ya yönelik taleplere cevap vermeye başladık” diye konuştu.

Almanya ofisinin ardından Bakü ofisinin iş geliştirme odaklı olarak açıldığını bildiren Arslan, sonrasında Gürcistan Tiflis’te ve Batum’da ofis açtıklarından ve her iki kentte de aktif projeler yürüttüklerinden bahsetti. Projeler hakkında bilgi veren Arslan, Batum yakınlarında, Kobuleti’de Swissotel Residence ve Tiflis’te Cystal Place projelerini yürüttüklerini aktardı. Arslan, Aremas’ın 2022 için öncelikli hedefinin ofislerinin olduğu Azerbaycan ve Gürcistan’daki pozisyonunu korumak ve bu pazarlarda büyümek olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Kazakistan, Özbekistan; Balkanlarda Karadağ ve Sırbistan’la birlikte özellikle Macaristan ve Romanya’yla yakından ilgilendiklerini söyleyen Arslan, 2022’deki hedeflerinden birinin de bu ülkelerden en az birinde yeni projelerde yer almak olduğunu ifade etti.

2021’de yurt dışı kaynaklı gelirin toplam gelirlerinin yüzde 30’una ulaştığını belirten Arslan,  Aremas’ın vaktinin yarısını yurt dışı işlere harcadığını ve yurt dışı gelirlerinin toplam içindeki payını yüzde 50’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türk firmaların büyümesinin yolu yurt dışı

Gürcistan’da yürüttükleri proje ile ilgili bir deneyimini aktaran Arslan, “Projeyi aldığımızda tüm süreçler lokal ekipler tarafından yürütülüyordu ve diyebilirim ki bu firmalar, Türkiye’de bulabileceği hizmet kalitesinin yüzde 10’una bile sahip değildi. Yaptığımız ilk iş, markalamadan mimariye, reklam operasyonlarından hukuki danışmanlığa kadar tüm aşamaların Türkiye’deki firmalara emanet edilmesini sağlamak oldu. Aslında Amerikalı ya da Avrupalı herhangi bir firmanın bu coğrafyalarda iş yaparken kullandığı yöntemi gerçekleştirdik. Fakat maalesef

Türkler olarak bizim en büyük hatamız, yurt dışında iş yaparken, diğer Türk firmalarıyla kolektif çalışma bilincine sahip olamayıp aksine, Avrupalı ya da Amerikalı bir firmanın himayesine girmeyi tercih etmek oluyor. Türk firmalarının yurtdışında daha fazla iş almasının yolu, birbirlerini desteklemekten geçiyor. Şunu da unutmamız lazım; özellikle gayrimenkulün hizmet alanında faaliyet gösteren firmaların büyümesinin yolu da yurt dışı ile bağlantılı işler yapmaktan geçiyor” diye konuştu.

Konutta lansmanlar 2022’de yeniden geliyor

2022 yılı için konut sektörünü de değerlendiren Vedat Arslan, İstanbul’da yatay yaşama imkan veren yerlerde yeni konut üretiminin artacağını söyledi. “Avrupa yakasında Bahçeşehir, Zekeriyaköy, Göktürk ve Kemerburgaz;  Anadolu yakasında da Çubuklu, Riva, Çekmeköy ve Beykoz’da yeni konut projeleri göreceğiz” diyen Arslan, ayrıca İstanbul’un kentsel dönüşüm gerçeği olduğunu ve bu yüzden Fikirtepe başta olmak üzere merkezi noktalarda yeni projeler çıkabileceğini dile getirdi. Türkiye’de,  İstanbul haricinde, konut yatırımı açısından en fazla gelecek vaat eden bölgeler olarak İzmir ve Bodrum’u belirten Arslan, buralardaki talebin en az birkaç yıl daha devam edeceğini ve yeni proje lansmanlarının çok fazla duyulacağını, yeni konut üretiminin artacağını aktardı.

Orta üstü segment için konut üretimi artacak

2021 yılında konut fiyatlarındaki artışı değerlendiren Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emtia fiyatlarının yanına bir de kur artışı eklendi, dolayısıyla önce maliyetler sonra da satış fiyatları oldukça hızlı bir şekilde artmış oldu. Ancak alım gücünün aynı yerde olması sebebiyle aradaki makas gittikçe açıldı. Bu nedenle yeni dönemde özel sektör tarafından ancak orta ve orta üstü segmente yönelik konut üretimi yapılabileceğini öngörüyoruz. Düşük segmente yönelik içinde bulunduğumuz şartlarda TOKİ başta olmak üzere kamu kurumları dışında farklı bir firmanın konut üretmesi çok mümkün görünmemektedir. İkinci el konut fiyatları da sıfır konutların fiyatlarına bağlı olarak 2022’de artmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu noktada konut sahipliğinin daha genel hedef kitle için erişilebilir olmasının iki yolu olduğunun altını çizmek isterim. İlk yol maliyeti kontrol altına alabilmektir; üretim ve işçilik maliyetleri kontrol edilemeyeceğine göre, en önemli maliyet girdisi olan arsa fiyatlarının, özellikle kamu eliyle yapılacak arzlar neticesinde kontrol altına alınması sağlanabilir. Benzer şekilde ülkemizin deprem gerçeği de göz önüne alınarak özellikle kentsel dönüşüm alanlarında sağlanacak vergisel avantajlarla, yine konut üretiminde maliyet kontrolü açısından destek oluşturulabilir. Daha genel bir kitlenin konut sahipliğine erişimi için ikinci yol ise; Avrupa ve Amerika örneklerinde de olduğu gibi düşük faizli ve minumum 25-30 yıl vadeli konut finansmanı modelleriyle aylık ödeme planları oluşturmaktır.”

***Kutu***

Aremas’tan kız çocuklarının eğitimine destek

Yeni yaşına, sürdürülebilir sosyal sorumluluk çalışması başlatarak giren Aremas, Anadolu’da küçük şehirlerde ikamet edip bulunduğu şehrin dışında üniversite eğitimi gören ve maddi durumu yeterli olmayan kız çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak üzere Türk Eğitim Vakfı’nın desteğiyle TEV- Aremas Kız Çocukları Eğitime Destek Burs Fonunu kurdu.

Aremas, bu fon ile karının belli bir oranını, Anadolu’da küçük şehirlerde ikamet edip bulunduğu şehrin dışında üniversite eğitimine devam etmek zorunda olan kız çocuklarına ayırmayı taahhüt etmiş oldu.

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir