Ali Akman: “Enflasyon muhasebesine geçilmezse sanayici kazanmadığı paranın vergisini ödeyecek”

Türkiye’nin 53 yıllık meyve suyu markası Ersu’nun da sahibi olan Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, hammadde krizi ve yüksek enflasyon nedeniyle sanayicinin sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi. Mağduriyetin daha fazla artmaması için bir an önce enflasyon muhasebesine geçilmesinin şart olduğunu söyleyen Akman “Enflasyon muhasebesine geçilmezse, sanayici kazanmadığı paranın vergisini ödemek zorunda kalacak. Yetkililerin buna müsaade etmeyeceğine inanıyoruz” dedi.

Hammadde krizi ve yüksek kurun tetiklediği yüksek enflasyon sürecinin toplumun her kesiminde ciddi mağduriyetler oluşturduğunun altını çizen Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, özellikle sanayicilerin ağır koşullar altında faaliyetlerini sürdürmeye çalıştığını belirtti. Enflasyonun beklenenden fazla olması nedeniyle yüksek enflasyon vergisine maruz kalma riskinin oluştuğunu söyleyen Akman, bir an önce enflasyon muhasebesine geçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ali Akman, enflasyon muhasebesine geçilmezse sanayicinin kazanmadığı paranın vergisini ödemek zorunda kalacağını belirtti. Akman “Enflasyon muhasebesine geçiş tarihi 2023 yılı sonu olarak açıklandı. Ancak bir an önce enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilmeli, aksi halde sanayici kazanmadığı paranın vergisini ödemek zorunda kalacak. Sanayicinin en büyük sorunu şu anda bu. Tedirginiz. Enflasyon nedeniyle işletmelerin sermayeleri eridiği halde sürekli kâr ediyor gibi görünüyor. Fiyatlardaki artış gerçek olmayan bir kâr yaratıyor. Oysa satılan ürün aynı fiyata yerine konulamadığı için işletme sermayeleri hızla eriyor. Örneğin biz bu yılın başında ürettiğimiz portakal suyunu yüzde 80 daha yukarıya satmış oluyoruz. Aslında aynı fiyat. Bunun vergisi bizi zarar sokar. İlgili odalar ve sivil toplum örgütleri bu konuyu ilgili makamlarla görüşüyorlar. Paranın dönem sonundaki satın alma gücüne göre mali tabloların yeniden düzenlenmesi şart oldu” diye konuştu.

Akman, yetkililerin üretimi olumsuz etkileyecek olan sanayici ve işletmecilerin bu mağduriyetine müsaade etmeyeceklerine inandıklarını ifade etti.

Kayıt dışı en büyük korkumuz

Enflasyon muhasebesinin devreye alınmasının kayıt dışı faaliyetleri de engelleyeceğine dikkat çeken Ali Akman, “Kimse cebindeki parayı vergi olarak ödemeyecektir. Bu da kayıt dışını tetikleyecektir. Bu bizim en büyük korkumuz” dedi.

 

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir