13. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi, AVM ve perakende sektörünü bir araya getirdi

“AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi” 13. yılında da alışveriş merkezi yatırımcıları, merkez yöneticileri, perakendeciler, alışveriş merkezi yöneticileri ve sektöre destek veren firmaları Swissotel’de buluşturdu. SOYSAL tarafından düzenlenen zirvenin hemen ardından 1 Numaralı Markalar” ödülleri de sahiplerini buldu.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından bu yıl 13. sü düzenlenen “AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi” 13 Aralık Salı günü İstanbul Swissotel’de gerçekleştirildi. SOYSAL tarafından düzenlenen zirvenin hemen ardından “1 Numaralı Markalar” ödülleri de sahiplerini buldu. Fiba Commercial Properties ana sponsorluğunda düzenlenen Zirvede, global ve ekonomik gelişmelerin ışığında geleceğe bakış, dijital dünya ve alışveriş ekonomisi, müşteri davranışlarının alışveriş ekonomisine etkisi, dijital dönemde pazarlama ve AVM’lerde yeni trendler gibi konular birbirinden değerli sektör profesyonelleri ve uzmanlar tarafından sunum ve söyleşiler ile izleyicilere aktarıldı.

Zirvede açılış konuşmasını yapan AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, “AYD olarak XIII. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi’nde bir kez daha dostlarımızla birlikte olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Her fırsatta vurgulamakta yarar gördüğümüz üzere; organize perakende sektörü tedarikçisinden perakendecisine, yatırımcısından dernek ve kuruluşlarına kadar birbirini besleyen halkalardan oluşmuş bir zincirdir. Bu halkaların bir tanesinde meydana gelecek aksaklık tüm zinciri etkileyecektir. Her ne kadar zaman zaman bu halkalar arasında küçük sorunlar yaşansa da bu sektör bugün bulunduğu konuma

-ülkenin lokomotif sektörlerinden biri olma konumuna- birbirini besleyerek geldi.” dedi.

AVM ekosistemi yaklaşık 2,1 milyon kişiye istihdam sağlıyor

Altaş, konuşmasına şöyle devam etti: “AVM’lerimizin gelişimi ile iç pazarda farklı markalarla rekabet etme imkânı bulan ve bu yönlerini güçlendiren yerli markalarımızın yurtdışında gösterdiği başarılar hepimizin göğsünü kabartıyor. Yurtdışında açılan her yeni Türk mağazası bizler için gurur kaynağı.  EY liderliğinde hazırladığımız rapor gösteriyor ki AVM ekosistemi yaklaşık 2,1 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Öte yandan zaman içinde birer ihracat merkezi olan AVM’lerimiz, bugün alışveriş turizminin, güvenli alışverişin adresi oldu. Dolayısıyla ülkemize hem sosyal anlamda hem ekonomik açıdan büyük katma değer sağlıyoruz.

Ekonomiye katkı demişken; bugün ülkemizde yaklaşık 14 milyon metrekarede hizmet veren 445 AVM’miz; kayıt dışı ekonomiye meydan vermemesi, insanların can güvenliğinden endişe etmeden alışveriş yapmasına ve sosyalleşmesine fırsat vermesi, satın alınan ürün ya da hizmetle ilgili muhatabın her zaman yerinde olması sebebiyle de öne çıkıyor.”

XIII. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi’nde Fiba Commercial Properties CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Yurdaer Kahraman, Artı İletişim Yönetimi Yönetici Ortağı Esra Şengülen Ünsür, Fiba Grubu Sosyal Yatırımlar Direktörü Yasemin Sırali, Fiba Yenilenebilir Enerji İş Geliştirme Direktörü Özlem Çolak, Alshaya Group Türkiye Genel Müdürü Bahadır Özbek, Sephora Türkiye Genel Müdürü Berrin Beksaç Özduman, Çiçek İç Giyim YK Üyesi ve TMD Başkanı İzzet Stamati, Next Akademi Kurucusu Levent Erden, Akinon Kurucu Ortağı ve CEO’su Tolga Tatari, Securitas Türkiye Ülke Başkanı E. Murat Kösereisoğlu, İsra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Tavlı, Ernst & Young Türkiye Şirket Ortağı, Kurumsal Finansman İlhami Koç, Ernst & Young Türkiye Çözüm Ortağı & Optimum Danışmanlık Yönetici Ortağı M. Cengiz Göğebakan, Esas Gayrimenkul CEO’su ve AYD YK Başkan Yardımcısı M. Cem Eriç, ISS Türkiye CEO’su Cavit Habib, Teknoloji İletişimcisi Dr. Sertaç Doğanay, Aqua Florya Co-CEO / Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu, DA Danışmanlık ve Proje Geliştirme Kurucusu Didem Aydın, ECE Türkiye Eş Genel Müdür ve CFO’su Nuri Şapkacı, Fiba Commercial Properties Pazarlama ve Kurumsal İletişim Birim Yöneticisi Evrim Şirin konuşmacı ve panelist olarak yer aldılar.

Gün boyunca süren zirvede konuşmacılar; AVM sektöründe dönüşüm ve yeni finansman modelleri, AVM’de sürdürülebilirlik, AVM güvenliği, geleceğin pazarlama trendleri, iletişim konusunda doğru bildiğimiz yanlışlar, perakendenin 2023 yol haritası ve küresel sürdürülebilirlik trendleri konularında paylaşımlarda bulundular.

 

 

Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Sharing

Leave your comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir