içinde

Pazar esnafı tezgah açıyor: Bayrampaşa halinde yoğunluk yaşandı

Koronavirüs tedbirlerine yönelik uygulanan tam kapanma kapsamında market ve manavlar açıkken pazar esnafı tezgah açmak istediklerine yönelik talebi İçişleri’ne iletti.  Bakanlık, pazarcıların talebini kabul etti.

Bugün tezgah açacak olan pazarcılar, dün gece Bayrampaşa halinde yoğunluğa neden oldu.

Havadan çekilen görüntülerde haldeki araç kalabalığı dikkati çekerken, pazarlar bugün saat 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

“BAZI MALLARDA FİYATLAR ARTTI”

Halde yoğunluk olduğu söyleyen hal esnafı Hasan Dalgalı, “Pazarların yeniden açılması dolayısıyla halimizde iki gündür yoğunluk var. Bazı mallarımızda fiyat artışı söz konusu. Şu an pazarcı esnafı en çok çilek, kayısı ve domates tercih ediyor. Çilekler şu anda 14 liradan domates ise 3 buçuk lira ile 5 lira arasında satılıyor. Diğer meyve ve sebzelerde bir artış söz konusu değil” dedi.

“HAFTADA 2 GÜN PAZARLAR AÇIK OLMALI”

Pazarcı esnafının mal almaya korktuğu belirten hal esnafı Süleyman Özdayan şu ifadeleri kullandı;

“Pazarcının şu an sıkıntıları var. Halden aldığım ürünü pazarda satabilir mi diye düşünüyor. Bugün pazarcıların bazıları hale bile gelmedi. En az haftada iki gün pazarlar açık olsaydı pazarcı esnafı da daha rahat olurdu. Şu hal de yoğunluk var.


“SATAMAM KORKUSU VAR”

Pazarcı esnafı geliyor ancak istediği malı alamıyor.Satamam diye korkuyor. Esnaf şu an meyveler arasında en çok çilek, şeftali, nektarı, erik, kavun ve karpuz tercih ediliyor. Çileğin kilosu şu an da 10 liradan satılıyor. Nektarı 12 lira şeftali ise 10 liradan satılıyor.”


“ESNAF MAL ALSA DA TEREDDÜT EDİYOR”

Hal esnafı Nihat Dayan, “Hafta içi pazarlar olmadığı zaman hal ölü durumda. O yüzden bugün yoğunluk söz konusu. Esnaf mal alsa da tereddüt ediyor ‘acaba bu ürünü satabilir miyim’ diyor. Biz en çok domates satıyoruz.  Bizde domatesin kilosunu 3 buçuk lira ile 4 buçuk lira arasında satıyor” dedi.


“BUGÜN ELİMİZDE MAL KALIRSA ÇÖPE ATMAMIZ GEREKECEK”

Halden aldığı mallarla Güngören pazarına satacağını belirten pazarcı Abdulkadir Kocaağa, “Halden sebze aldık. Aldığımız mallar oldukça pahalı. Şu an yoğunluktan dolayı hale girmekte zorlandık” diye konuştu. Pazarcı Selahattin Dinç ise “Pazarların sadece cumartesi olması biz pazarcılar için çok sıkıntılı bir durum. Bugün elimizde mal kalırsa malları çöpe atmamız gerekecek” diye konuştu.

“GÜNLÜK ÜÇ BEŞ PARÇA MAL ALDIM”

Halde sebze ve meyvelerin fiyatlarının yüksek olduğunu vurgulayan pazarcı Kadir Karabulut, “Şu an hal oldukça yoğun ama fiyatlar çok yüksek. Bir haftadır halde mallar çöpe gitti. Şimdi biz bu ürünleri pazarda satamazsak yine çöpe gidecek. O yüzden sadece bir günlük üç beş parça mal adım” ifadelerini kullandı.


Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor …

0

İzmit Körfezi’nden 100 ton deniz salyası temizlendi

Ordu’da 2 bin 300 yıllık tarih gün yüzüne çıkarılıyor