içinde

Pasifik GYO’nun halka arz büyüklüğü 1.1 milyar TL olacak

Ankara merkezli Pasifik Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Pasifik GYO, Borsa İstanbul’da işlem görmeye hazırlanıyor.

Tera Menkul Kıymetler liderliğindeki geniş bir konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecek halka arzda ön talepler 9 ve 10 aralık tarihlerinde toplanacak.

1.1 milyarlık halka arzın yüksek talep olması halinde 1.3 TL’ye kadar yükselmesi bekleniyor. Bu halka arzla birlikte şirketin yüzde 25.23’lük kısmı (yüksek talep olması halinde yüzde 30.28’i) halka açılmış olacak.

Halka arz edilecek payların, yüzde 40’ı bireysel yatırımcılara, yüzde 40’ı kurumsal yatırımcılara ve yüzde 20’si de yurtdışı kurumsal yatırımcılara gerçekleştirilecek satışlar için tahsis edildi.

Pasifik GYO’nun halka arzıyla ilgili açıklamalarda bulunan Pasifik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın portföy yapısı ile sektördeki bir çok şirketten ayrışıyor. Aslına bakarsanız tamamen proje geliştirmeye odaklı bir GYO yapıyoruz. Sonuçta Pasifik geliştirici bir şirket ve biz onu halka açıyoruz. Portföyümüzde şu anda geliştirdiğimiz birbirinden özel iki proje var, Merkez Ankara ve Next Level İstanbul. Merkez Ankara projemiz Türkiye’nin tek parselde en büyük karma kullanım projesi olmasının yanı sıra Emlak Konut projeleri arasında satış rekorları kıran bir proje. Next Level İstanbul projemiz ise şehrin tam kalbinde, Levent’in Etiler girişinde, şehrin en iyisi olmaya aday, çok özel bir proje. Bu iki projemiz de herkesin hayalinde olan, özellikle gayrimenkul yatırımcısının yoğun ilgi gösterdiği, kazanç potansiyeli yüksek olan projeler. Biz PasiikGYO’yu halka açarak, yatırımcıları öncelikle bu iki projemizin kazanç potansiyeline yüzde 20 iskonto ile ortak etmek istiyoruz. Tabi ki bu şekilde bize ortak olan bütün yatırımcılarımız gelecekteki projelerimize ve onların kazanç potansiyeline de ortak olmuş olacaklar. Gelecek dönemde özellikle İstanbul’da yeni projeler geliştirmek istiyoruz. Biz işimizi çok iyi yapan bir şirketiz. Bunun en büyük kanıtı da geçmişte gerçekleştirdiğimiz projeler. Dolayısıyla böylesi potansiyel sunan bir GYO’ya, gayrimenkul piyasasının ve borsa endekslerinin birlikte yükseldiği bir dönemde yatırım yapmanın bireysel ve kurumsal yatırımcılara hem kısa vadede hem de orta ve uzun vadede çok önemli bir getiri potansiyeli sunacağına inanıyoruz.

Pasifik GYO ile yatırımcıları kira getirisine odaklı gayrimenkullere değil, proje geliştirip yapıp satmaya odaklı bir GYO’ya ortak edeceğiz. Bu sayede yatırımcılara çok daha likit bir portföy sunuyor olacağız. Ana stratejimiz proje geliştirmek ve bunu yaparken de olabildiğince yüksek katma değer oluşturmak. Biz geliştiriyoruz, yapıyoruz ve satıyoruz. Yatırımcılara çok daha likit bir portföy sunuyoruz. Sonuçta yaptığımız iş kazançlı bir iş ve biz ortaklarımızın da bu kazançtan payını almasını istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde daha çok sayıda geliştirici şirketin GYO kurarak halka açılmasını bekliyoruz. Herkes gayrimenkule yatırım yapamayabilir. Ancak küçük birikimlerle GYO hissesi alarak, en değerli projelere yatırım yapmak mümkün. Böylece küçük yatırımcı hem gayrimenkule hem de hisse senedi piyasalarına aynı anda yatırım yapabilir. Hem yatırımcı sektördeki yüksek kazanç potansiyelinden yararlanır, hem de GYO’lar krediye girmeden, borçlanmadan projelerini tamamlama imkânı elde eder.

Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 30’u ile şirket borçlarının kapatılarak işletme sermayesine destek sağlamayı hedefliyoruz. Halka arz gelirinin yüzde 70’lik bölümünü ise devam eden ve gerçekleşecek yeni projelerin geliştirilmesinde kullanacağız. Ana hedefimiz halka arz geliri ile önümüzdeki yıllarda geliştirilecek projelerin de finansman yükünün etkisini asgariye indirip, karlılığımızı azami oranda artırmak.”

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor …

0

GYODER, Marmara Üniversitesi’ne Ait Binayı Yurt Olarak Yeniden Kullanıma Kazandırıyor

Ege Yapı ve Aryom İnşaat birlikte Urla’da proje geliştirecek