içinde

İBB, Fransız Kalkınma Bankası ile 93 milyon euro borç için anlaştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘den (İBB), yapılan açıklamaya göre, yapımına 2016’da başlanan ve 1 Ocak 2021’de ilk etabı açılan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın, Eminönü-Cibali arasının tamamlanması için İBB ile Fransız Kalkınma Bankası (AFD) arasında 93 milyon euroluk kredi ön protokolüne imza atıldı.

İMZA TÖRENİ BALAT’TAKİ ŞANTİYEDE GERÇEKLEŞTİ

Hattın Balat’taki merkez şantiyesinde düzenlenen imza töreni, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin ve AFD Operasyonlardan Sorumlu İcra Direktörü Jean Pierre Marcelli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

TOPLAM 450 MİLYON EURO TUTARINDA DESTEK SAĞLANDI

Marcelli, AFD’nin şehirlerin mali özerkliğini desteklediğini belirterek, AFD, şu ana kadar İBB’nin toplamda 450 milyon euro tutarında 5 ulaşım projesini finanse etmiştir. AFD, ayrıca Marmara Denizi’ndeki müsilaj krizine çözüm bulabilmek için İBB ile iş birliğine hazırdır.” ifadelerini kullandı.

2 YIL GERİ ÖDEMESİZ, 10 YIL GERİ ÖDEMELİ

İBB Başkanı İmamoğlu da krediyi çok uygun maliyetle sağladıklarını ifade ederek, finansmanın 2 yıl geri ödemesiz ve 10 yıl geri ödemeli olmak üzere toplam 12 yıl vadeli olduğunu bildirdi. İmamoğlu, tramvay hattının Cibali-Eminönü arasındaki kısmını da Aralık 2022’de açacaklarını kaydetti.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor …

0

Peru’da 6.0 büyüklüğündeki deprem güvenlik kameralarına yansıdı

İklim değişikliği ve salgın hastalık insanların alışkanlıklarını değiştirdi