içinde

Düzce’deki Hasanlar Barajı’nda su seviyesi tam kapasiteye ulaştı

Yoğun yağmur ve kar yağışı alan bölgede kar sularının eriyerek akarsularla birleşmesi Düzce’de bulunan Hasanlar barajında doluluk oranının artmasını sağladı.
Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, barajın doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını, yaz aylarında su sıkıntısı çekilmeyeceğini söyledi.
Barajın bölge tarımındaki önemine işaret eden Öztürk, “Düzce Ovası’nda tarım için sulamada kullanılan tek baraj Hasanlar Barajı’dır. Şu anda bu barajın doluluk oranı yüzde 100’ü geçti. Tabii ki de barajın içinde bulunan fazla su boşaltılıyor. Bu yıl tarımda sulamada pek bir sıkıntı beklemiyoruz. Çiftçiler rahat olabilir, herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğiz. Bilindiği gibi Batı Karadeniz Bölgesi ve bizim ilimiz en fazla yağış alan bölgelerden biri. Kışa girerken bir sıkıntı olmuştu, bu sıkıntı dünya genelinde olmuştu. Şu anda bir sıkıntı beklemiyoruz.” diye konuştu.
Öztürk, İstanbul’un su ihtiyacının bir kısmının da barajdan sağlandığını aktardı.
Ramazan Öztürk, rezervin bir kısmı tarım arazisi için kullanıldıktan sonra kalanının İstanbul’a içme suyu olarak ulaştırıldığını söyledi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor …

0

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisini yükseltti

İtalya’da turizm sezonunu kurtarmak için ‘Covidsiz ada’ planı